31 grudnia 2020
Za nami kolejny rok, niezwykły także dla Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ledwie skończyliśmy pierwszy etap wdrażania PPK w grudniu 2019 włączając firmy zatrudniające od 250 pracowników wzwyż, a ze świata zaczęły docierać wieści o nowej nieznanej chorobie z Chin.
Wiosenna II tura wchodzenia do PPK została tym samym najpierw zawieszona, a potem połączona z III etapem, wskutek czego pracownicy niemal wszystkich firm od 20 pracowników wzwyż spotkali się w jednym terminie.
Rząd i parlament nowelizowały w ramach kolejnych "tarcz" kolejne zapisy dotyczące PPK, nasze Biuro Redakcyjne w pocie czoła wypracowywało nowe odpowiedzi i interpretacje przepisów, a portal PPK publikował kolejne informacje, przypominając o terminach, zasadach, wymogach.
Rynki kapitałowe w roku 2020 okazały się niezwykle łaskawe dla uczestników PPK - praktycznie każdy zarobił co najmniej kilka punktów procentowych ponad inflację, rekordziści nawet ok. 20%. Wiosną jeszcze nic na to nie wskazywało, pandemia wpłynęła też na wyceny funduszy, ale kiedy się stało jasne, że gospodarka daje sobie radę mimo problemów, notowania wystrzeliły. Na plusie są nawet te fundusze, które w najgorszym momencie były po 10% pod kreską. Jak to często piszemy na MojePPK, w długoterminowym oszczędzaniu magia bierze się właśnie z długiego terminu - nie należy pochopnie podejmować decyzji na podstawie miesięcznych czy nawet rocznych wahań.
Aktualności MojePPK
Co więc w ciągu minionych 12 miesięcy najbardziej zainteresowało naszych Czytelników? Spośród naszych aktualności wybraliśmy pięć absolutnych hitów.
Na piątym miejscu jest artykuł "Wcześniejsza wypłata środków z PPK – to oczywiście możliwe!". Autorka, Joanna Gawęda, pisze w nim pewną oczywistość: "Oszczędności gromadzone przez uczestnika PPK są jego prywatną własnością. Oznacza to, że można w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków lub wypłaty w trudnych sytuacjach życiowych." Mimo, że wydaje się to oczywiste - środkami oszczędzanymi w PPK można w każdej chwili dysponować - to dla wielu jest to ciągle odkrycie. Tekst ten w tym roku przeczytały 21 193 osoby.
Czwartym najpopularniejszym tekstem portalu okazał się artykuł "Co oznacza złożenie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK?", dzieło zbiorowe Biura Redakcji PFR Portal PPK. "Oszczędzanie w PPK dla pracownika jest całkowicie dobrowolne. W każdej chwili może z PPK zarówno zrezygnować, jak i wrócić do programu. Ale co oznacza w praktyce rezygnacja?", zastanawiają się w tekście autorki, odpowiadając praktycznie na jedno z częstszych pytań kierowanych do naszej infolinii. Cały tekst, przeczytany w 2020 roku przez 21 823 osoby, dostępny jest tutaj:
Trzeci pod względem popularności był artykuł "Jak mogę sprawdzić stan swojego rachunku PPK?", który falami zyskuje na poczytności - po każdej fazie wdrożenia PPK, kiedy uczestnicy zastanawiają się, gdzie mogą zobaczyć swoje pieniądze w PPK i przekonać się, jak one pracują. Autorki wskazują, że informacje takie każdy uczestnik otrzymuje od swojej instytucji finansowej: "Powitalny pakiet informacyjny dla uczestnika PPK od instytucji finansowej powinien zatem zawierać informacje o tym, jak uzyskać dostęp do swego rachunku. W wielu instytucjach taki dostęp będzie wiązać się nie tylko z możliwością podglądu historii wpłat do PPK, ale także z możliwością aktualizacji danych bądź zleceniem - bezpośrednio przez teleinformatyczny system - nabycia, odkupienia i zamiany jednostek uczestnictwa funduszy zdefiniowanej daty (zmiana funduszu i przenoszenie środków między funduszami)." Tekst ten przeczytało w roku 2020 aż 39 301 osób, a dostępny jest pod tym adresem:
Wiceliderem naszego zestawienia jest w jakimś sensie znak czasów - artykuł "Tarcza Antykryzysowa weszła w życie – zmiana terminów w PPK". Napisany przez Annę Maciochę z Biura Redakcyjnego PFR Portal PPK tekst jest informacją o zmianach w ustawie o PPK w wyniku pandemii i przyjętych przepisów. Przeczytało go aż 40 tysięcy 702 osoby, a dostępny jest pod tym adresem:
Pora na ujawnienie naszego Top 2020 - to tekst "Od kiedy PPK obejmie Twoją firmę?". Ten tekst, szczegółowo wymieniający etapy i terminy, przeczytało aż 65 445 osób, a ponieważ ukazał się dopiero 5 sierpnia, wychodzi nam, że średnio czyta go codziennie 450 osób.
Najlepsze strony MojePPK
Mamy też garść statystyk dla ciekawych popularności naszych dedykowanych podserwisów. W 2020 roku największym zainteresowaniem cieszył się - pomijając stronę główną, czyli po prostu MojePPK.pl - serwis dla pracowników (https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html). Zaliczył w tym czasie prawie 679 tysięcy odsłon. Nieco mniej, ale nadal sporo - prawie 565 tysięcy odsłon - miał serwis dla pracodawców (https://www.mojeppk.pl/dla-pracodawcy.html). Ponad 400 tysięcy razy odwiedzano nasz Kalkulator PPK i listę instytucji finansowych oferujących PPK, a prawie 120 tys. razy - stronę z ofertą szkoleniową naszego Biura Relacji z Klientami.
Jak nas wyszukujecie?
Ciekawe dane przynosi nam analiza fraz i słów kluczowych, jakich użytkownicy portalu MojePPK użyli do trafienia do nas. Pomijając oczywiste, takie jak "ppk" czy "moje ppk", liderem jest, no właśnie, "kalkulator PPK", który ściągnął do nas ponad 52 tys. wizyt. Na drugim miejscu są zapytania o terminy: "ppk terminy", "ppk od kiedy" - te dwa hasła to ponad 42 tys. wizyt. Na trzecim miejscu są hasła związane już z oszczędzaniem: "jak sprawdzić stan konta ppk" - różne warianty tego zapytania to ponad 20 tys. wizyt w serwisie.
Na koniec materiały do pobrania, które prezentujemy na naszym portalu. W 2020 roku w sumie pobrano 590 różnych plików ponad 790 tysięcy razy. Wśród dostępnych tam książek największym powodzeniem cieszyła się pozycja "PPK w praktyce - Poradnik dla kadr i płac" (30 tys. pobrań), "Poradnik pracownika: to warto wiedzieć o PPK" (ponad 29 tys. pobrań, trzy wersje językowe), "Niezbędnik pracodawcy - Jak wprowadzić PPK w firmie" (ponad 16 tys.) czy "Poradnik oszczędzającego w PPK" (prawie 10 tys. pobrań).
Na koniec roku 2020 liczba odsłon naszego serwisu od początku jego istnienia przekroczyła 12 milionów, co może nie jest wielką wartością w świecie massmediów, ale jak na dosyć specjalistyczny portal wydaje nam się wartością godną zauważenia. Na portalu był też już co ósmy dorosły Polak i Polka, a aż 35% użytkowników naszego serwisu korzysta z niego na urządzeniach mobilnych.
Wierzymy, że rok 2021, z zaplanowanym przystępowaniem do PPK mikrofirm i budżetówki, liczących w sumie ponad 4 mln pracowników, będzie kolejnym rokiem budowy długoterminowych oszczędności w PPK. Dziś oszczędza już prawie 1,7 mln osób i mają na swoich rachunkach ponad 2,7 mld złotych - mamy nadzieję, że dla nich wszystkich nasz portal jest wartościowym źródłem informacji.
(jb)