5 stycznia 2021
Na zlecenie PFR Portal PPK przeprowadzono badanie, sprawdzające między innymi preferencje Polaków dotyczące oszczędzania oraz zainteresowanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.
Niewiele ponad połowa badanych deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności, natomiast 47 proc. ankietowanych przyznaje, że nie odkłada pieniędzy. Spośród osób, które posiadają oszczędności, aż 73 proc. odkłada pieniądze z myślą o zabezpieczeniu bieżącym lub na emeryturę. Respondenci oszczędzają korzystając głównie z bezpiecznych, ale też nie przynoszących większego zysku instrumentów finansowych. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć należy odkładanie nadwyżek na rachunku bieżącym oraz lokatach. Popularne jest również inwestowanie w nieruchomości, akcje i obligacje. Oszczędzanie w PPK jest o prawie 10% popularniejsze wśród osób, które już posiadają oszczędności niż u tych, którzy ich nie mają.
Osobiste zainteresowanie przystąpieniem do PPK deklaruje co szósty ankietowany. Największe zainteresowanie PPK odnotowano wśród osób w wieku 30-40 lat (34,7 proc.) i 20 do 30 lat (29,7 proc.). Pod kątem wielkości firmy, PPK zyskują uznanie wśród pracowników największych firm (pow. 250 pracowników) - 28,7 proc. i dużych (50-249 pracowników) - 24,8 proc. Zainteresowanie PPK przejawiają przede wszystkim osoby z wykształcenie wyższym magisterskim (35,6 proc.) i średnim (38,6 proc.). Jeśli chodzi zaś o miejsce zamieszkania, najwięcej zwolenników PPK mieszka w województwach mazowieckim (22,8 proc.) i śląskim (17,8 proc.).
Z podanych wyników można wysnuć wniosek, że prawie połowa Polaków nie oszczędza i nie myśli o zabezpieczeniu na przyszłość. Statystyki są jednak nieubłagane – ujemny przyrost naturalny i coraz dłuższa średnia życia oznaczają niższe emerytury. Dlatego warto już teraz pomyśleć o czasie, gdy przestaniemy być aktywni zawodowo. Pracownicze Plany Kapitałowe, jako system oszczędnościowy wspierany przez pracodawcę i państwo, to dobry sposób na sukcesywne gromadzenie kapitału na przyszłość.
(mds)