17 grudnia 2021
- Ranking najczęściej wyszukiwanych haseł Google
- Czy warto PPK?
- Plusy oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych
Google zaprezentowało najczęściej wyszukiwane hasła mijającego roku. Sporządziło także listę najpopularniejszych pytań, w zależności od słowa, które rozpoczynało zapytanie. W kategorii „Czy” na pierwszym miejscu znalazło się pytanie: „Czy warto PPK”. Nie mamy wątpliwości – oczywiście, że warto!
Pracownicze Plany Kapitałowe to atrakcyjny program
PPK jest atrakcyjnym programem, bo nie oszczędzasz sam. Na Twoje prywatne oszczędności składa się dodatkowo Twój pracodawca (dokłada od siebie min. 1,5% Twojego wynagrodzenia) i państwo (250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł dopłaty rocznej). Wpłaty trafiają na utworzony specjalnie dla Ciebie imienny rachunek PPK, do którego masz stały dostęp. Umożliwia Ci to nie tylko monitorowanie stanu Twoich oszczędności, ale także dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku PPK.
Pięć plusów oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych
1. Masz dodatkowe pieniądze
Program pozwala gromadzić środki na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, ale nie tylko. Zaoszczędzone pieniądze można bowiem wykorzystać na przykład na wkład własny przy kredycie hipotecznym na zakup mieszkania, domu lub działki. Ponadto, zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie w przypadku choroby uczestnika, współmałżonka lub dziecka. Z pieniędzy, zgromadzonych w PPK, możesz też skorzystać w każdej chwili, bez podawania przyczyny. Warto mieć zabezpieczenie finansowe w razie nieprzewidzianych sytuacji!
2. Twoje oszczędności są prywatne i dziedziczone
Oszczędności, gromadzone w PPK, są prywatne – tylko Ty decydujesz, kiedy z nich skorzystasz. Oszczędzanie w systemie pozwala na stałe powiększenie kapitału własnego i prowadzi nie tylko do wzbogacenia się, ale także jest skuteczną formą zabezpieczenia na przyszłość. Twoje środki podlegają także dziedziczeniu. To Ty wskazujesz, kto je otrzyma.
3. Osiągasz konkretne zyski
Istotnym walorem oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest niewątpliwie regularny przyrost zysków. Do Twoich oszczędności dokłada się pracodawca i państwo. Uczestnicy PPK w 2020 roku zyskali od 80 do 122%. Nie ma bardziej opłacalnego systemu oszczędzania. Dodatkowo, uczestnicy PPK zarabiający miesięcznie do 1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia, mogą obniżyć swoją wpłatę podstawową nawet do 0,5%. Twój pracodawca będzie wpłacał wówczas na Twój rachunek PPK co najmniej 3 razy więcej od Ciebie!
Ważne
Pracownik, który rezygnuje z oszczędzania w PPK, rezygnuje z wpłat pracodawcy, dopłat od państwa i zysków, które mogłyby wypracować środki gromadzone na jego rachunku. To tak, jakby rezygnował z podwyżki!
4. Masz stały dostęp do swoich środków
W każdej chwili możesz sprawdzić stan swoich oszczędności na indywidualnym rachunku PPK, przypisanym tylko do Ciebie. Z poziomu rachunku możesz także dokonywać wypłat, zmienić sposób inwestowania środków, wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia.
5. Twoje środki są bezpieczne
Zgromadzonym kapitałem zarządzają instytucje finansowe, spełniające rygorystyczne kryteria. Oszczędzasz w funduszu zdefiniowanej daty, który automatycznie dostosowuje politykę inwestycyjną do Twojego wieku, a koszty zarządzania środkami zgromadzonymi na Twoim rachunku są bardzo niskie i nie mogą przekroczyć wartości 0,6% aktywów netto funduszu w skali roku, przy czym aktualnie wynoszą średnio tylko 0,35%.
Mamy nadzieję, że w 2022 roku najczęściej zadawanym pytaniem według Google będzie: „Jak zostać uczestnikiem PPK”. Oszczędzaj i zyskuj w Pracowniczych Planach Kapitałowych!
Autor: Marta Damm-Świerkocka