3 października 2020
Prezentujemy cykl tekstów poświęconych przeglądowi informacji o PPK publikowanych w mediach. Dziś analiza informacji z ostatniego tygodnia. Co zatem media pisały w tym czasie o PPK?
24 września - 2 października 2020
pomorska.pl: Na konferencji wojewódzkiej „PPK Blisko Ciebie” w Bydgoszczy przedstawiono główne założenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK wskazywał na to, że już milion osób oszczędza w PPK. Dodatkowo podkreślił, że partycypacja w województwie kujawsko-pomorskim jest wyższa niż średnia polska.
kadry.infor.pl: Pracownicze Plany Kapitałowe to program utworzony w oparcia o doświadczenia z innych krajów, w tym z Wielkiej Brytanii. Brytyjskie plany emerytalne zostały wdrożone w 2012 roku. Obecnie w Wielkiej Brytanii w ten sposób oszczędza 90% lub pracowników dużych firm oraz ponad 80% osób z mniejszych przedsiębiorstw.
radiowrocław.pl 29 września we Wrocławiu odbyła się konferencja z cyklu „PPK Blisko Ciebie”. Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu, rozwoju tłumaczy w audycji dla Radia Wrocław, dlaczego warto oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz w jaki sposób można wypłacić pieniądze zgromadzone na koncie PPK.
ppk.interia.pl: Do 10 listopada czas na wdrożenie PPK mają firmy zatrudniające od 20 do 50 osób oraz te, których liczba pracowników to 50-250. 2/3 zobowiązanych pracodawców jeszcze nie zawarło umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Ostateczny termin na podpisanie umowy to 27 października, natomiast do 10 listopada muszą zostać podpisane umowy o prowadzenie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
alebank.pl: Eksperci Konfederacji Lewiatan w raporcie „Pracownicze plany kapitałowe (PPK) jako benefit – szanse i wyzwania” podają, że sukces PPK wpłynie pozytywnie na zwiększenie stopy krajowych inwestycji, rozwój rynku kapitałowego oraz zmniejszy obciążenia emerytalne. Na stronie została udostępniona lista rekomendacji, które mogą wpłynąć na powodzenie programu.
faktykrakowa.pl: 30 września w Krakowie odbyła się ostatnia konferencja wojewódzka z cyklu „PPK Blisko Ciebie”. Wydarzenie otworzył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na spotkaniu można było zasięgnąć informacji o wdrażaniu programu Pracowniczych Planów Kapitałowych do firm. Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu, na którym omówiono główne zasady funkcjonowania PPK.
brief.pl: Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych definiuje wysokość wpłat podstawowych dokonywanych na konto PPK. 2% wynagrodzenia to wpłata od pracownika, a 1,5% ma za zadanie wpłacić pracodawca. Kwoty te mogą zostać dobrowolnie podwyższone przez każdą ze stron. Należy pamiętać o tym, że od wpłaconej kwoty powinien zostać opłacony podatek dochodowy.
parkiet.com: Eksperci Konfederacji Lewiatan w przygotowanym raporcie o Pracowniczych Planach Kapitałowych wskazują na trzy możliwe scenariusze rozwoju programu. W najgorszym z nich zakładają partycypacje na poziomie 15-20% z tendencją spadkową. W umiarkowanej prognozie PPK działa głównie jako benefit pracowniczy, a konta PPK będzie posiadała mniej niż połowa osób uprawnionych. W scenariusz optymistycznym dzięki PPK możliwe będzie osiąganie długofalowych celów rozwojowych Państwa, a do programu przystąpi 65-75% pracowników.
radiomaryja.pl: Termin na podpisanie umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymy mija 27 października. Wciąż duża część firm nie wybrała instytucji finansowej. Robert Zapotoczny na krakowskiej konferencji wojewódzkiej zauważył, że Małopolska jest jednym z liderów partycypacji w PPK.
pomorska.pl: Dorota Dula, ekspertka w projektowaniu i wdrażaniu pracowniczych programów emerytalnych w rozmowie o PPK zwraca uwagę na różnice między PPK, a OFE. Środki gromadzone na koncie PPK są prywatne i można je wypłacić w dowolnej chwili. Na wzrost partycypacji mogłoby wpłynąć edukowanie Polaków w kwestii finansów oraz objaśnienie różnic między Pracowniczymi Planami Kapitałowymi i OFE, aby nie kierowali się wcześniejszymi doświadczeniami.
zebrała
(man)