25 sierpnia 2020
Prezentujemy cykl tekstów poświęconych przeglądowi informacji o PPK publikowanych w mediach. Dziś analiza informacji z ostatniego tygodnia. Co zatem media pisały w tym czasie o PPK?
17.08.2020
salon24.pl: Instytucje finansowe zarządzające Pracowniczymi Planami Kapitałowymi odgrywają szczególnie odpowiedzialną rolę w programie. Dobrze dobrane powinny stać się pewnym i zaufanym partnerem firmy. Z punktu widzenia pracodawców, takim partnerem jest instytucja, która dysponując doświadczeniem we wdrażaniu i prowadzeniu PPK, służy kompleksowym wsparciem. Poprowadzi ich przez wszystkie skomplikowane etapy procesu i zapewni potrzebne narzędzia, zwłaszcza systemy informatyczne czy internetowe serwisy do łatwej, bieżącej obsługi PPK. Dysponuje też wystarczająco dużą liczbą doradców, by na bieżąco gwarantować szybki i fachowy serwis.
17.08.2020
bankier.pl: Dla wielu z nas emerytura to odległa perspektywa, a odkładanie na nią niestety często odkładamy w czasie. Warto w porę podjąć odpowiednie działania, korzystając z dostępnych narzędzi, w tym Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od innych sposobów na oszczędzanie PPK odróżnia przede wszystkim to, że na rachunek uczestnika pieniądze odkładane są nie tylko przez samego pracownika, ale również jego pracodawcę oraz państwo. W rezultacie zaoszczędzona kwota wyniesie więcej, niż pracownik jest w stanie odłożyć samodzielnie.
18.08.2020
alebank.pl: Jak wynika z kolejnej edycji Raportu Przygotowania Emerytalnego wśród osób z 15 krajów całego świata, tylko niewielu Polaków oszczędza dodatkowo na swoją przyszłą emeryturę. Polska niestety ponownie uzyskała niski wskaźnik – 5,3 punktu w skali od 0 do 10, co oznacza spadek o 0,1 punktu w stosunku do badania z 2019 r. Taki wynik plasuje nas na trzecim miejscu od końca wśród wszystkich badanych krajów. Niemniej jednak rośnie świadomość potrzeby gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę w związku ze zmieniającą się rzeczywistością. Coraz częściej przy wyborze miejsca zatrudnienia istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję są dostępne benefity, m.in. programy wspierające pracowników w oszczędzaniu takie jak Pracownicze Plany Kapitałowe.
20.08.2020
biznesinfo.pl: Utworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest pozytywną zmianą w systemie emerytalnym. PPK mogą w pewnej mierze przyczynić się do neutralizacji efektów spadku stopy zastąpienia, czyli relacji emerytury do zarobków. W przypadku osób przechodzących na emeryturę obecnie stopa zastąpienia wynosi 50%, ale dla osób młodych i w średnim wieku, które rozpoczęły pracę po 1999 roku, wyniesie ona tylko 30%.
20.08.2020
gazetaprawna.pl: Wpłata dodatkowa do PPK finansowana przez podmiot zatrudniający uczestników programu może być różnicowana tylko ze względu na długość okresu zatrudnienia albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących w tym podmiocie.
21.08.2020
forsal.pl: Pandemia uświadomiła ludziom konieczność gromadzenia oszczędności, ale osłabienie gospodarcze może sprawić, że pracownicy nie będą skłonni do obniżania swoich wynagrodzeń o wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych, mimo że w długim horyzoncie czasowym byłoby to dla nich opłacalne. Na razie jednak niepewność co do przyszłości nie zaszkodziła PPK, ponieważ inwestowanie długoterminowe w funduszach zdefiniowanej daty jest relatywnie bezpieczne. Co więcej, oszczędzający regularnie, przez wiele lat, wpłacają niewielkie kwoty, zatem nie ma ryzyka, że ktoś włoży tam oszczędności życia i z dnia na dzień straci połowę.
zebrała
(kk)