7 marca 2022
- Nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w tym programie jest wykroczeniem.
- Kara grzywny może wynieść do 1,5% funduszu wynagrodzeń.
Na łamach portalu prawo.pl opublikowano artykuł o skutkach finansowych nakłaniania osób zatrudnionych lub uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych do rezygnacji z oszczędzania z programu PPK. Jakie konsekwencje może ponieść podmiot zatrudniający nakłaniający do rezygnacji?
Nakłanianie do rezygnacji
Nakłanianie osoby zatrudnionej lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w tym programie jest wykroczeniem. Odpowiedzialność może ponieść nie tylko pracodawca, ale także osoba działająca w jego imieniu – pisze Łukasz Skoczeń, ekspert PFR Portal PPK na łamach portalu Prawo.pl.
(…) jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny. Kara ta może wynieść do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie tego czynu zabronionego - czytamy w dalszej części publikacji.
Obowiązek równego traktowania
Za nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK może być uznane nie tylko nakłanianie do złożenia deklaracji rezygnacji, ale także nakłanianie do niezłożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK czy do niezłożenia przez osobę zatrudnioną w wieku 55+ wniosku o zawarcie w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK. Podobnie może być traktowane żądanie od osób zatrudnionych zobowiązania się, że nie przystąpią w przyszłości do PPK – informuje autor artykułu.
Przewidziany w ustawie o PPK obowiązek równego traktowania dotyczy wszystkich osób zatrudnionych w rozumieniu tej ustawy, a więc nie tylko pracowników, ale także np. zleceniobiorców podlegających z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Przeczytaj cały artykuł klikając tutaj.
- Czytaj więcej: Zła sytuacja finansowa pracodawcy nie zawsze zwalnia go z finansowania wpłat do PPK
- Czytaj więcej: Deklaracja rezygnacji z PPK
Autor: Natalia Duda