6 lutego 2020
Czy warto oszczędzać w PPK? Warto, bo - z czego wielu pracowników nie zdaje sobie jeszcze sprawy - z oszczędności zgromadzonych w PPK można skorzystać w dowolnym momencie i w każdym wieku. Niektórym z uczestników mogą one na przykład pomóc w zakupie własnego lokum.
Wiele osób nie decyduje się na kredyt hipoteczny ze względu na brak wkładu własnego. Ten wymóg został nałożony przez Komisję Nadzoru Finansowego w tzw. Rekomendacji „S”. Przyjęto w niej, że bank nie powinien kredytować pełnej wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia i powinien żądać od kredytobiorcy wkładu własnego.
Wymóg ten jest dla niektórych osób, marzących o własnym mieszkaniu, przeszkodą nie do przejścia w zaciągnięciu kredytu. Tymczasem sposobem na rozwiązanie tego problemu może być możliwość wykorzystania na ten cel środków zgromadzonych w PPK. Uzbieranie kwoty mogącej faktycznie pomóc w sfinansowaniu uczestnikowi PPK wkładu własnego wymaga jednak czasu. Również z tego powodu dla osób młodych jak najszybsze przystąpienie do PPK ma istotne znaczenie.
Przypomnijmy: zgodnie z ustawą o PPK z pomocy na sfinansowanie wkładu własnego mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 45 lat. Jeśli się na to zdecydują, mogą wypłacić do 100% posiadanych na rachunku PPK środków (z obowiązkiem zwrotu) i wykorzystać je na pokrycie wkładu własnego (lub jego uzupełnienie) w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego, zakup domu, mieszkania lub gruntu.
Oczywiście wypłacone środki powinniśmy zwrócić. Mamy jednak na to aż 15 lat, przy czym spłatę należy rozpocząć nie później niż 5 lat od dnia wypłaty środków.
Zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków powinna określać umowa zawarta przez uczestnika PPK z instytucją finansową prowadzącą jego rachunek PPK, do której uczestnik PPK składa wniosek o taką wypłatę. Umowa ta określać powinna również zasady i terminy wypłaty, a także oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu.
Co istotne, dla osób oszczędzających w PPK wypłata środków na cele mieszkaniowe nie wiąże się - tak jak to jest m.in. w przypadku wycofania środków z rachunku PPK przed 60 rokiem życia - z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.
Należy jednak pamiętać, że jeśli uczestnik PPK nie odda wypłaconych na cele mieszkaniowe środków, będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek Belki) od zysków kapitałowych przypadających na tę niezwróconą kwotę. Obecnie wynosi on 19%.
Zainteresowanym polecamy lekturę serwisu PPK dla pracownika lub kontakt z naszymi ekspertami pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.
(mj)