21 kwietnia 2022
Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Gorzowie Wielkopolskim domagają się podwyższenia wpłat pracodawcy w Pracowniczych Planach Kapitałowych do wysokości 2,5% wynagrodzenia pracownika.
Gorzowska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powstała w 1991 roku i zajmuje się zbiorowym zaopatrywaniem w wodę i odprowadzaniem ścieków z Gorzowa Wlkp. oraz gmin ościennych. Aktualnie zatrudnia około 260 osób, a średnie wynagrodzenie ma wynieść w tym roku około 5570 zł brutto. Pracownicy domagają się podwyżki wynagrodzeń oraz dodatkowo podwyżki wpłaty pracodawcy w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Według ich oczekiwań, powinna ona wynieść co najmniej 2,5% wynagrodzenia pracownika.
Świadomość atrakcyjności PPK wśród pracowników jest coraz większa. Nic dziwnego - jest to pewnego rodzaju podwyżka, dodatkowe, prywatne pieniądze pracownika, z których może on skorzystać w każdej chwili – zarówno przed jak i po 60. roku życia. Podstawowa wpłata pracodawcy na rachunek PPK uczestnika programu wynosi 1,5% wynagrodzenia, pracodawca może jednak podwyższyć ją – do maksymalnych 4%.
Pracownicze Plany Kapitałowe stają się ważnym elementem wynagradzania pracownika, który pozwala na zatrzymanie go w dotychczasowym miejscu pracy. Według danych Ewidencji PFR, ponad 3,5% firm, w których funkcjonuje PPK, korzysta z możliwości zwiększenia wpłaty, z czego jedna czwarta oferuje maksymalne 4% wpłaty na rachunki PPK. Finansowy well-being pracownika okazał się szczególnie istotny podczas pandemii, gdy nie było możliwości korzystania z dużej części popularnych benefitów pracowniczych.
- Czytaj więcej: Zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami PPK - ogromne zmiany dla pracowników
Między innymi o tym, jak dodatkowa wpłata do PPK wpływa na rynek pracy oraz jakie benefity pracownicze cieszą się największym powodzeniem, będzie można usłyszeć 22.04.2022 o godz. 13:00. Podczas 19. Insurance Forum, w debacie „Rynek pracy, nowe podatki i aktualne benefity pracownicze”, wystąpi Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
Autor: Marta Damm-Świerkocka