24 sierpnia 2020
W spółce, która wkrótce tworzyć będzie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), nie ma regulaminu wynagrodzeń. Nie jest ona też objęta układem zbiorowym pracy. Czy musi wprowadzić regulamin wynagrodzeń, aby móc różnicować finansowane przez siebie dodatkowe wpłaty do PPK na podstawie innego kryterium niż okres zatrudnienia?
Tak. Aby wprowadzić inne niż okres zatrudnienia kryteria różnicowania wpłaty dodatkowej, finansowanej przez podmiot zatrudniający, spółka powinna to zastrzec w regulaminie wynagrodzeń lub układzie zbiorowym pracy. Jeżeli w danym podmiocie nie obowiązuje ani układ zbiorowy pracy, ani regulamin wynagrodzeń, wysokość wpłaty dodatkowej można różnicować wyłącznie ze względu na długość okresu zatrudnienia.
- Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający dla uczestnika programu, czyli osoby w imieniu i na rzecz, której zawarto umowę o prowadzenie PPK, wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający, w umowie o zarządzanie PPK, może także zadeklarować dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5 proc. wynagrodzenia. Wszystkie podmioty zatrudniające mogą różnicować wysokość finansowanej przez siebie wpłaty dodatkowej ze względu na długość okresu zatrudnienia uczestników PPK. Odpowiednio stosuje się przy tym art. 16 ust. 2 i 3 ustawy o PPK - tłumaczy Anna Puszkarska ekspert Biura Redakcyjnego Portalu PPK, w tekście opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Więcej na temat różnicowania wysokości dodatkowych wpłat do PPK można znaleźć w tekście poniżej.
(mj)