29 lipca 2020
Decydując się na rozpoczęcie wypłat oszczędności z PPK po 60. roku życia, należy pamiętać, że jeśli wysokość miesięcznej raty, którą miałby otrzymać uczestnik, byłaby niższa niż 50 zł, całość oszczędności zostanie mu wypłacona jednorazowo. Czy w takiej sytuacji 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy uczestnik zapłaci od całości wypłacanych środków, czy tylko od jej części?
Zryczałtowany podatek dochodowy należny będzie tylko od 75 proc. wypłaconych pieniędzy. Dochód od pozostałych 25 proc. – niezależnie od tego, czy wypłacany w ratach, czy jednorazowo – zawsze jest zwolniony z opodatkowania.
- To, jaki wariant wypłaty oszczędności wybierze uczestnik PPK, który ukończył 60. rok życia, przesądza, czy od wypłacanych pieniędzy będzie musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Jeśli zdecyduje się wypłacić całe oszczędności jednorazowo, od 75 proc. środków będzie musiał go zapłacić (w wysokości 19 proc.). Jeśli zdecyduje się na wypłatę jednorazowo 25 proc. zgromadzonych środków, a resztę będzie otrzymywał w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat), nie zapłaci tego podatku - wyjaśnia Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK, w tekście opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Całość wyjaśnień dotyczących zasad opodatkowania wypłat oszczędności zgromadzonych w PPK można znaleźć w cytowanym tekście poniżej.
(mj)