13 sierpnia 2020
Ostateczny termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla sfery budżetowej wypada w sobotę (10 kwietnia 2021 r.). Czy w związku z tym ulegnie on wydłużeniu - zgodnie z art. 115 kodeksu cywilnego - do poniedziałku 12 kwietnia 2021 r.?
Nie. W związku z tym, że ustawa o PPK wskazuje konkretną datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r., art. 115 k.c. nie będzie miał tu zastosowania.
Ustawa o PPK obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK nałożyła stopniowo na podmioty zatrudniające, w zależności od liczby osób zatrudnionych, wskazując odpowiednio w art. 134 ust. 3 i 2 terminy zawarcia tych umów.
Dla pracodawców będących jednostkami wchodzącymi w skład sektora finansów publicznych, terminy na zawarcie te zostały określone odrębnie. Art. 137 ustawy o PPK, będący regulacją szczególną, stanowi bowiem, że obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK powstaje w dniu 1 stycznia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK zawiera się najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2021 r.
- W przypadku jednostek sektora finansów publicznych ustawa o PPK nie określa więc czasu, po jakim - od zawarcia umowy o zarządzanie PPK - należy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK, ale wskazuje wprost, że czynności tej należy dokonać najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2021 r. W związku z powyższym, mając na uwadze wskazanie w art. 137 ustawy PPK daty kalendarzowej, tj. 10 kwietnia 2021 r., okoliczność, że dzień ten wypada w sobotę nie pozwala przyjąć – stosownie do art. 115 kodeksu cywilnego – że termin zawarcia przez podmiot zatrudniający będący jednostką sektora finansów publicznych umowy o prowadzenie PPK upłynie w poniedziałek, tj. 12 kwietnia 2021 r. Terminem określa się bowiem nie tylko okres czasu, ale też konkretną chwilę - podkreśla Małgorzata Jankowska ekspert z Biura Redakcyjnego PFR Portal PPK w tekście opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Więcej na temat terminów ważnych dla sfery budżetowej znajduje się w poniższym linku.
(mj)