28 grudnia 2020
Podczas konferencji prasowej, podsumowującej trzy fazy wdrożenia PPK, przedstawiono między innymi dane, dotyczące partycypacji Polaków w programach oszczędnościowych. Już ponad 2 miliony pracowników inwestuje w bezpieczną przyszłość wspólnie z pracodawcą oraz zarabia w PPK i PPE.
Na koniec 2018 r. w programach oszczędnościowych, budowanych razem z pracodawcą, uczestniczyło niespełna 334 tysiące osób. Dzięki wdrożeniu PPK, w 2020 r. o swoją przyszłość troszczy się już 2 miliony 47 tysięcy osób! Z 1,2 tysiąca firm, które w 2018 r. posiadało aktywne PPE, w 2020 r. udało się osiągnąć poziom 25,8 tys. firm, oferujących PPE lub PPK. W ciągu 18 miesięcy liczba uczestników PPK przekroczyła dwukrotnie liczbę aktywnych uczestników wszystkich programów emerytalnych (IKE, PPE, IKZE) od 2004 roku. To bardzo pozytywne dane, które pozwalają z optymizmem zachęcać Polaków do uczestniczenia w programach oszczędnościowych i odkładania na emeryturę.
W jakich branżach pracownicy najchętniej przystępowali do PPK? To przede wszystkim sektor szeroko rozumianych usług finansowych, nowych technologii, IT, telekomunikacji, reklamy i badań rynku oraz firm związanych z doradztwem i zarządzaniem. Trudno nie wysnuć wniosku, że są to przede wszystkim uczestnicy, którzy przed podjęciem decyzji wnikliwie zapoznali się z tematyką PPK. Badania pokazują także, że do PPK zdecydowanie chętniej przystępują mężczyźni (59,5%) niż kobiety (40,5%). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zarobki kobiet nadal są niższe niż mężczyzn, a swoją aktywność zawodową kończą one 5 lat wcześniej, nie jest to pozytywny trend. To właśnie kobiety przede wszystkim powinny zadbać o zabezpieczenie swoich finansów na emeryturze.
Uczestnictwo w PPK jest o 17,8 punktów procentowych wyższe w firmach z kapitałem zagranicznym w porównaniu do firm z kapitałem polskim. Wśród innych narodowości, przystępujących do PPK, najwięcej jest osób narodowości ukraińskiej, białoruskiej, hinduskiej, rumuńskiej, rosyjskiej i włoskiej. Gdy weźmiemy pod uwagę wiek, najtrudniej do programu przekonać osoby młode, dopiero rozpoczynające swoje życie zawodowe oraz osoby, które są krótko przed emeryturą.
To, co cieszy, to wzrost uczestników PPK z pierwszej tury - do programu w 2020 r. przystąpiło ponad 100 tysięcy nowych osób z największych firm. Wzrost zaufania to głównie efekt większej edukacji, ale też pozytywnych opinii dotychczasowych uczestników, którzy mogą obserwować, jak dynamicznie rosną ich oszczędności.
Jak ważna jest edukacja, pokazuje jeszcze jedna zależność – w firmach, które uczestniczyły w szkoleniach PFR Portal PPK, partycypacja pracowników zwiększa się średnio o 15 punktów procentowych. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszych szkoleń online dla pracowników, również w okresie między świątecznym.
(mds)