27 listopada 2019
W największym polskim serwisie rekrutacyjnym Pracuj.pl zamieszczono pierwsze ogłoszenia o pracy, w których pracodawcy zachęcają potencjalnych pracowników prowadzeniem PPK jako benefitem dla załogi. Pracownicze Plany Kapitałowe trafiają między świadczenia zdrowotne a dodatkowe posiłki fundowane przez pracodawcę – i to bardzo pozytywny sygnał.
Dotychczas skrót „PPK” w serwisach rekrutacyjnych pojawiał się tylko w kontekście zatrudniania fachowców do wprowadzania pracowniczych planów kapitałowych w firmie – na stanowiskach w HR, księgowości itp. Od kilku dni jest inaczej.
W największym serwisie rekrutacyjnym w Polsce Pracuj.pl w ubiegłym tygodniu opublikowano dwa ogłoszenia inicjujące ten nowy trend. Firma rekrutująca pracowników do linii montażu fabryki samochodów osobowych w Gliwicach (domyślamy się, o którą chodzi) wymienia PPK jako benefit obok m.in. zniżki na zakup samochodów czy „kantyny zakładowej i dofinansowania do posiłków”. Inna firma, poszukująca operatora koparko-kruszarki do pracy w zakładach wapienniczych na Opolszczyźnie, pisze o PPK zaraz po pakiecie medycznym.
Dziś znaleźliśmy trzecie ogłoszenie – Lyreco Polska, lider zaopatrzenia biur, poszukuje magazyniera do swojej siedziby pod Warszawą i oferuje PPK zaraz po pakietach medycznych i ubezpieczeniach.
- W naszej firmie pracuje około 500 osób, w tym w samym magazynie około stu. W ramach przeprowadzonych konsultacji wybraliśmy TFI PZU jako instytucję zarządzającą PPK w Lyreco – mówi serwisowi Aktualności MojePPK Piotr Mazur, starszy specjalista ds. personalnych w Lyreco Polska. - Prowadziliśmy oczywiście akcję nagłaśniającą cele i zasady PPK. Sporo naszych pracowników to handlowcy pracujący zdalnie – ich informowaliśmy o procesie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych pisemnie, żeby od początku do końca cała załoga była skrupulatnie informowana. Wspieraliśmy się przy tym treściami publikowanymi w serwisie MojePPK.pl i publikacją „Zagadnienia prawne w zakresie ustawy o PPK” przygotowaną przez Portal PPK.
Piotr Mazur szacuje, że w PPK w Lyreco uczestniczy obecnie około 50% pracowników. Pierwsze wpłaty na PPK w jego firmie zostaną dokonane wraz z najbliższym wynagrodzeniem, czyli... dzisiaj. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że PPK to jest program na lata, więc nie sugerujemy się bieżącymi opiniami, traktujemy to jako okazję do bardziej trwałego związania się firmy z pracownikami.
Mocno na PPK jako dodatkowy benefit stawia spółka Tramwaje Warszawskie, która poszukuje wielu pracowników poprzez popuularny serwis ogłoszeniowy OLX. W czasie pisania tego artykułu znaleźliśmy w OLX aż 44 oferty zawierajace PPK z całej Polski, z czego ponad 1/4 była ofertami Tramwajów Warszawskich, szukających spawaczy, ślusarzy, sprzątaczy, lakierników, monterów i elektomonterów i in.
Tramwaje Warszawskie postanowiły wyjść poza ustawowe wymogi i w ofertach pracy, między niskooprocentowanymi pożyczkami na zakup mieszkania, bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską czy dofinansowaniem nauki angielskiego znaleźliśmy także "podwyższone do 2% wpłaty do PPK", co świadczy o poważnym podejściu pracodawcy i chęci inwestowania w pracownika.
Pracownicze Plany Kapitałowe, w ramach których pracownik prowadzi długoterminowy program oszczędnościowy, wspierany przez swojego pracodawcę i państwo, zaczynają właśnie swoje funkcjonowanie na rynku – w najbliższych dniach pierwszy ok. milion pracowników oszczędzających w PPK otrzyma wpłaty na rachunki zarządzane przez 20 renomowanych instytucji finansowych prowadzących programy w poszczególnych firmach. To pracownicy firm zatrudniających co najmniej 250 pracowników, które zostały objęte programem PPK od 1 lipca br. Za nieco ponad miesiąc, od 1 stycznia 2020 r., obowiązek ten obejmie firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników. Oznacza to, że szansa prezentowania PPK jako dodatkowej korzyści dla pracowników otworzy się dla kolejnych kilkunastu tysięcy polskich firm.
(jb)