24 września 2020
23 września 2020 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się kolejna konferencja wojewódzka dotycząca Pracowniczych Planów Kapitałowych. Było to już 11 spotkanie z cyklu konferencji wojewódzkich „PPK blisko Ciebie”.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, uczestników konferencji powitali wojewoda Łukasz Mikołajczyk i wicewojewoda Aneta Niestrawska. Wojewoda Wielkopolski podkreślił rolę państwa w kształtowaniu dobrych praktyk, takich jak oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
– Chciałbym zaznaczyć, że wprowadzając PPK, państwo nie pozostawia pracodawców samych sobie. Wspiera wdrożenie programu między innymi przez takie konferencje lub szkolenia. Mam nadzieję, że wyniosą stąd Państwo dużo dobrego – rozpoczął spotkanie wojewoda, dziękując jednocześnie Polskiemu Funduszowi Rozwoju za sprawne zarządzanie Tarczą Finansową, która pozwoliła zachować miejsca pracy w wielu wielkopolskich firmach.
O fundamentalnych różnicach między PPK a dotychczasowymi rozwiązaniami oraz powodach, dla których warto oszczędzać, opowiedział zgromadzonym wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk. Polacy swoje oszczędności trzymają głównie w gotówce i depozytach – tak deklaruje aż 55% badanych. Przy aktualnym oprocentowaniu na poziomie 0,5% jest to po prostu nieopłacalne. PPK to powszechny, w pełni prywatny, bezpieczny i dobrowolny program, który przynosi realne korzyści oszczędzającym. Mimo pandemii liczba uczestników programu sukcesywnie rośnie. Aktualnie w aktywach PPK znajdują się ponad 2 miliardy złotych oszczędności. 48% tych środków pochodzi od pracowników, 36% od pracodawców, 16% to wkład państwa. Co ważne, osoby będące w programie stają się naturalnymi ambasadorami tego rozwiązania i widząc wymierne efekty, polecają go innym. Cichym bohaterem PPK jest pracodawca, który wdraża i dokłada swoją cegiełkę do oszczędności pracowniczych – zaznaczał Bartosz Marczuk, doceniając rolę przedsiębiorców.
Również sami pracodawcy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami we wprowadzaniu PPK. Tym razem gościli u nas przedstawiciele jednej z wiodących sieci sklepów wielkopowierzchniowych w Polsce: Robert Galus, HR Business Partner, Przemysław Styperek, Kierownik Działu Prawa Pracy i Tomasz Wiśniewski, Starszy Ekspert ds. Projektów i Systemów Personalnych. By wybrać instytucję finansową, odpowiedzialną za wdrożenie i prowadzenie PPK, stworzono specjalny program, który pozwalał w ponad 700 placówkach wybrać reprezentację pracowników. Wykorzystano komunikację elektroniczną, intranet, stworzono dedykowaną infolinię poświęconą PPK.
– W naszych materiałach odwołujemy się do strony mojeppk.pl, która bardzo nam pomogła jako baza wiedzy. Wskazujemy pracownikom to miejsce jako źródło informacji – powiedział Robert Galus.
– Dzięki ekspertowi regionalnemu PFR Portal PPK, Mateuszowi Kozłowskiemu, została przeszkolona kadra kierownicza, co bardzo ułatwiło właściwe określenie celu i zorientowanie się na jego realizację – podkreślał przedstawiciel firmy, Przemysław Styperek.
Kryteria, jakimi kierowano się przy wyborze instytucji finansowej, to przede wszystkim stabilność i bezpieczeństwo, a także wsparcie i dostępność dla pracowników. Nie bez znaczenia były preferencyjne warunki prowadzenia programu oraz łatwość kontrolowania zgromadzonych środków. Również sama obsługa programu, po dostosowaniu skomplikowanych systemów kadrowo-płacowych, okazała się prostsza niż przypuszczano.
Jakie konkretnie informacje można znaleźć na stronie mojeppk.pl, jak korzystać z kalkulatora, pozwalającego oszacować przyszłe oszczędności oraz czym zajmuje się spółka PFR Portal PPK, opowiedział uczestnikom ostatni prelegent konferencji, Dariusz Selak, Dyrektor Biura Relacji z Klientami.
Kolejne dwie godziny upłynęły na szkoleniu połączonym z częścią warsztatową, podczas którego uczestnicy konferencji mogli uzupełnić swoją wiedzę na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. W przerwie nie zabrakło rozmów z instytucjami finansowymi, które przedstawiały programy zarządzania i prowadzenia PPK w firmach.
Zachęcamy do korzystania ze strony mojeppk.pl, jak również do udziału w bezpłatnych szkoleniach, odbywających się na terenie całego kraju. Gruntowna wiedza pracownika i pracodawcy o programie sprawia, że proces wdrożenia PPK w firmach przebiega pomyślnie, z korzyścią dla wszystkich stron.
(mds)