5 czerwca 2019
O przyszłości systemu emerytalnego i podejściu młodych ludzi do oszczędzania na emeryturę rozmawialiśmy w trakcie IX Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbył się w dniach 3-5 czerwca 2019 roku w Sopocie.
Zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polaków, rozumianego jako optymalny rozkład dochodu w cyklu życia jest aktualnym i niezwykle pilnym wyzwaniem. Niska świadomość finansowa, brak nawyków oszczędzania, nieświadomość zmian demograficznych i wynikających z nich konsekwencji oraz nadwyrężone zaufanie do systemu emerytalnego to problemy, z którymi musi zmierzyć się nasze społeczeństwo. Jak zmienić obecny stan rzeczy oraz kto powinien być głównym architektem tej zmiany?
Pracownicze Plany Kapitałowe to pionierski projekt, który przez współpracę i współodpowiedzialność państwa, pracodawców i pracowników, może stanowić impuls do odbudowy i wzrostu poziomu kapitału społecznego, a w dłuższej perspektywie znacząco poprawić bezpieczeństwo finansowe Polaków w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.
Podczas panelu „Bezpieczeństwo finansowe Polaków” przedstawiono wyniki badań przeprowadzone na grupie tzw. „Millenialsów”, osób które wychowywały się ze stałym dostępem do Internetu. Konsekwencje ewentualnego niedostosowania oferty programu do oczekiwań młodego pokolenia, a także ich obawy i nadzieje omawiali:
- Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista, Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE)
- Ewa Małyszko, Prezes Zarządu, PFR TFI
- Krzysztof Nowak, Prezes Zarządu, Mercer Polska
- Małgorzata Rusewicz, Prezes, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
- Łukasz Srokowski, Instytut Millenials
Po zakończonym panelu ekspert PFR Portal PPK na specjalnie przygotowanym stoisku odpowiadał na pytania uczestników oraz rozdawał materiały informacyjne, w których zawarte są podstawowe informacje na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.