23 kwietnia 2021
Dziś mija termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla firm z IV etapu wdrożenia tego programu. Chodzi tu przede wszystkim o najmniejsze podmioty.
23. kwietnia to data bardzo istotna z punktu widzenia firm, które od 1.01.2021 r. zostały objęte ustawą o PPK. Chodzi tu przede wszystkim o najmniejsze firmy, ale - na ostatnim etapie wdrożenia – obowiązkiem utworzenia PPK objęte są wszystkie podmioty, powstałe przed 1 stycznia br., które do tej pory nie przystąpiły do tego programu (wcześniejsze etapy obejmowały kolejno firmy 250+, 50+ i 20+). Dziś mija termin, do którego firmy z IV etapu wdrożenia powinny zawrzeć umowy o zarządzanie PPK – chyba, że korzystają ze zwolnienia ze stosowania ustawy o PPK.
Umowa o zarządzanie PPK jest umową między pracodawcą a instytucją finansową i stanowi swoiste ramy funkcjonowania PPK w danej firmie. Zawarcie umowy o zarządzanie PPK nie generuje kosztów dla pracodawcy. Jej konsekwencją będzie zawarcie umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych , które chcą być uczestnikami tego programu (nie złożyły deklaracji o rezygnacji lub złożyły wniosek o dokonywanie wpłat do programu). Taką umowę, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, podmioty z IV etapu muszą zawrzeć do 10. maja.
Umowy o zarządzanie PPK nie musi zawierać podmiot, spełniający definicję mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, jeśli wszystkie osoby zatrudnione w tym podmiocie złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Mikroprzedsiębiorca będzie zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, jeśli choć jeden pracownik będzie chciał przystąpić do PPK lub gdy utraci status mikroprzedsiębiorcy.
PPK mogą nie tworzyć również podmioty z IV etapu wdrożenia tego programu, jeśli naliczają i odprowadzają składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia uczestnika (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych), a do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych w danym podmiocie. Zwolnienie to jest możliwe tylko wówczas, gdy podmiot z IV etapu wdrożenia PPK prowadził PPE na 1 stycznia 2021 r. oraz naliczył i odprowadził składki do PPE za przynajmniej jeden okres przed tą datą. Zwolnienie to nie jest jednak bezterminowe. Podmiot, który przestanie spełniać powyższe warunki czy np. zlikwiduje PPE, będzie musiał zawrzeć umowę o zarządzanie PPK.
Umowy o zarządzanie PPK nie zawierają także osoby fizyczne, które zatrudniają - w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą - osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Chodzi tu np. o opiekunkę do dziecka czy pomoc domową, o ile pracownik ani pracodawca nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie. PPK nie tworzą również osoby samozatrudnione, nie zatrudniające pracowników, które nie spełniają definicji podmiotu zatrudniającego.
(mds)