29 marca 2021
Pracodawcy, którzy 31 grudnia 2019 r. zatrudniali mniej niż 20 osób, mają obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia, a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja br. Pracodawcy, którzy rozpoczęli działalność w 2021 roku, wdrażają jednak PPK w terminach wynikających z przepisów ogólnych, a nie przejściowych.
W terminach wynikających z przepisów ogólnych program PPK wdrażają np. pracodawcy, którzy pierwszą osobę zatrudnioną zatrudnili na początku 2021 roku. Terminy 23 kwietnia i 10 maja br. ich nie dotyczą. Zastosowanie mają do nich natomiast przepisy ogólne – art. 16 i art. 8 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Tacy pracodawcy zawierają umowę o prowadzenie PPK dla pracownika po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął okres trzech miesięcy (90 dni) zatrudnienia, chyba że pracownik zadeklaruje - przed upływem tego terminu - niedokonywanie wpłat do PPK. Umowa o zarządzanie PPK powinna zostać zawarta nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej powstał obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Jeśli zatem np. spółka zatrudniła pierwszych pracowników 22 lutego br. (dopiero wtedy uzyskała status podmiotu zatrudniającego), to umowę o zarządzanie PPK ma obowiązek zawrzeć do 26 maja, a umowę o prowadzenie PPK dla tych pracowników do 10 czerwca br.
Na terminy wdrożenia PPK może mieć wpływ przejęcie pracowników w trybie art. 23[1] kodeksu pracy. Przepis ten nie stanowi podstawy do zapewnienia ciągłości oszczędzania w PPK przejętym pracownikom. Oznacza to, że - pomimo faktu, że poprzedni pracodawca wprowadził już PPK - pracodawca przejmujący, który jeszcze nie wdrożył tego programu, nie musi zrobić tego wcześniej niż wynika to z obowiązujących go terminów.
Przejęcie pracowników w trybie art. 23[1] k.p. może jednak skrócić terminy na wdrożenie PPK przez nowego pracodawcę. Wynika to z tego, że do okresu zatrudnienia przejętych pracowników nowy pracodawca wlicza także ich okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie art. 23[1] k.p. Gdyby więc spółka z wcześniejszego przykładu 22 lutego br. przyjęła od innego pracodawcy, w trybie art. 23[1] k.p., pracowników mających miesięczny (30 dni) okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, to musiałaby zawrzeć dla nich umowę o prowadzenie PPK do 10 maja, a umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia br.
(łs)