22 stycznia 2021
Czy wójt lub starosta mogą narzucić szkole wybór instytucji finansowej prowadzącej PPK? Czy można we wpłatach do PPK różnicować pracowników? Jak ustalić wartość zamówienia publicznego na zarządzanie PPK?
Najnowszy, odpowiadający na te skomplikowane pytania poradnik skierowany do jednostek finansów publicznych opublikował PFR Portal PPK - "PPK w sektorze publicznym". Poradnik przyda się wszystkim instytucjom szeroko rozumianej "budżetówki", które od 1 stycznia są zobowiązane rozpocząć wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Poradnik liczy niespełna 45 stron i odpowiada m.in. na pytania dotyczące stosowania progów unijnych w wyborze instytucji finansowej, omawia rolę i udział w procesie związków zawodowych czy dopuszczalność niewdrożenia PPK w danej instytucji.
Autorki, Anna Puszkarska i Małgorzata Jankowska, ekspertki Biura Redakcyjnego w PFR Portal PPK, zwracają na praktyczny walor poradnika. - W treści zawarłyśmy kilkadziesiąt przykładów z życia, dzięki którym będzie łatwiej czytelnikom zrozumieć praktyczne zastosowanie danego przepisu - mówi Anna Puszkarska. Rzeczywiście, katalog przykładów jest imponujący: znajdziemy tam takie przypadki jak "Przeniesienie urzędnika służby cywilnej", "Regulamin wynagradzania dla pracowników samorządowych" czy "Funkcjonariusze służb mundurowych poza PPK".
- Poradnik zawiera słowniczek najczęściej używanych pojęć i aktów prawnych, mamy nadzieję, że dla odbiorców będzie to pomocne - mówi Małgorzata Jankowska, druga z autorek. Publikacja powołuje się na kilkanaście czasem odległych od siebie aktów prawnych, takich jak ustawa o samorządzie gminnym, dyrektywa Unii Europejskiej o zamówieniach publicznych czy ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
Poradnik dostępny jest w naszym serwisie plików do pobrania, można go też przeczytać bezpośrednio w oknie poniżej.
(jb)