12 października 2020
Jesteśmy firmą z tzw. II etapu wdrożenia PPK (50+). Do 27 października mamy obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada umowę o prowadzenie PPK. Czy wszystkie osoby, dla których będziemy zawierać umowę o prowadzenie PPK, muszą mieć trzymiesięczny okres zatrudnienia?
Nie. Posiadanie co najmniej trzymiesięcznego okresu zatrudnienia (czyli 90 dni) dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK jest istotne tylko w przypadku osób, które nie były zatrudnione u pracodawcy w dniu, od którego ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. 2020 poz. 1342, dalej: ustawa o PPK) ma do niego zastosowanie.
„Ustalając, dla kogo należy zawrzeć umowę o prowadzenie PPK, pracodawca powinien podzielić pracowników na dwie grupy. Pierwszą są osoby, które były u niego zatrudnione w dniu, w którym pracodawcę objęła ustawa o PPK. Dla pracodawcy, który 30 czerwca 2019 r. zatrudniał co najmniej 50 osób zatrudnionych (50+), dniem tym jest 1 stycznia 2020 r. Wszystkie te osoby – oczywiście jeśli nadal pracują w firmie i spełniają definicję osoby zatrudnionej z art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK – powinny zostać zapisane do PPK. Oznacza to, że najpóźniej do 10 listopada 2020r. powinna być w ich imieniu i na ich rzecz zawarta umowa o prowadzenie PPK, chyba, że złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK” - wyjaśnia Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK w tekście opublikowanym 1 października w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Więcej o tym, kiedy od stażu pracy pracownika zależy termin jego przystąpienia do PPK w ponizszym tekście.
(mj)