8 grudnia 2021
Każdy z małżonków może wypłacić środki ze swojego rachunku PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Może to być kredyt na sfinansowanie tej samej inwestycji.
Z możliwości sfinansowania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym z oszczędności zgromadzonych w PPK mogą skorzystać uczestnicy PPK, którzy - w dniu złożenia wniosku do instytucji finansowej - nie ukończyli jeszcze 45 lat. Na ten cel mogą oni wypłacić jednorazowo - z obowiązkiem zwrotu - do 100% środków zgromadzonych na rachunku PPK. Wypłata środków następuje na podstawie odrębnej umowy zawartej z instytucją finansową. Uczestnik PPK może wypłacić środki na wkład własny także w przypadku, gdy jest już właścicielem innej nieruchomości.
Czym jest wkład własny
Zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych, wkład własny to wymagane środki pieniężne przeznaczone na:
- sfinansowanie części kosztów budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego,
- zapłatę części ceny zakupu prawa własności budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
- nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej,
które wnioskujący o kredyt deklaruje pokryć ze środków własnych, w celu przyznania kredytu hipotecznego.
Wypłata z kilku rachunków PPK
Jeżeli uczestnik PPK gromadzi oszczędności na kilku rachunkach PPK, prowadzonych przez różne instytucje finansowe, to wniosek o zawarcie umowy, na podstawie której instytucja finansowa wypłaci mu środki w celu pokrycia wkładu własnego, składa wybranej przez siebie instytucji finansowej. Uczestnik PPK może zawrzeć umowę w celu pokrycia wkładu własnego z więcej niż jedną instytucją finansową, pod warunkiem, że wszystkie te umowy będą dotyczyły tej samej inwestycji.
Wkład własny przy kredycie na sfinansowanie danej inwestycji może zostać pokryty ze środków pochodzących z wypłaty z rachunków PPK każdego z małżonków. Każdy z nich sam decyduje, z których rachunków PPK i jaki procent środków chce wypłacić na ten cel.
Treść umowy
Umowa zawarta z instytucją finansową powinna określać:
- oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu,
- zasady i terminy wypłaty,
- zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków, przy czym termin zwrotu nie może rozpocząć się później niż 5 lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 lat od tej daty.
Wypłacone środki uczestnik PPK ma obowiązek zwrócić na swój rachunek PPK, z którego nastąpiła wypłata, w terminie wskazanym w umowie z instytucją finansową. W przypadku niedokonania zwrotu w ustalonym w umowie terminie, uczestnik PPK będzie zobowiązany zapłacić 19% podatek od zysków kapitałowych, wypracowanych przez kwotę niezwróconą w terminie.
Autor: Łukasz Skoczeń