2 grudnia 2020
Już 1 stycznia 2021 r. rozpocznie się IV etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, który obejmie ponad 800 tysięcy podmiotów. Na konferencji WallStreet 24 on-line wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych podsumowaliśmy korzyści, płynące z wprowadzenia programu.
Profity dotyczą przede wszystkim jego uczestników, czyli osób zatrudnionych, które zdecydowały się na pozostanie w programie. Przy wsparciu w postaci wpłat pracodawcy i dopłat państwa, gromadzą one oszczędności, które mogą wykorzystać nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego po zakończeniu aktywności zawodowej, ale także w razie choroby swojej lub członka rodziny oraz na wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania czy domu.
Wprowadzenie PPK to również korzyści dla pracodawców, którzy poprzez możliwość podnoszenia i różnicowania procentowej wysokości wpłat od 1,5 do 4%, zyskali nowy benefit pracowniczy, podnoszący ich atrakcyjność na rynku pracy.
PPK ma także wpływ na rozwój gospodarki i rynku kapitałowego, który otrzymał bardzo potrzebny zastrzyk gotówki. Ponad dwa miliardy złotych, które znalazły się w PPK od momentu wprowadzenia programu, to mocna stymulacja gospodarki i inwestycji. W zależności od stopnia partycypacji pracowników w programie, długoterminowy, stały napływ kapitału może korzystnie oddziaływać na giełdę.
O korzyściach z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, a także o tym, kto i w jaki sposób zarządza oszczędnościami, gromadzonymi na rachunkach PPK, można przeczytać tutaj.
(mds)