2 listopada 2021
Uczestnik PPK może w każdej chwili zadeklarować pracodawcy finansowanie wpłaty dodatkowej. Może ona wynosić nawet do 2% jego wynagrodzenia.
Wpłaty pracodawcy i pracownika stanowią określony procent wynagrodzenia pracownika. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą, oprócz wpłat podstawowych, finansować także wpłaty dodatkowe do PPK.
Maksymalna wysokość wpłaty dodatkowej
Podstawowa wpłata finansowana przez pracownika - obliczana i pobierana przez pracodawcę - wynosi 2% wynagrodzenia pracownika. W każdym czasie pracownik może zwiększyć swoje wpłaty do PPK, podejmując decyzję o finansowaniu także wpłaty dodatkowej, w wysokości do 2% wynagrodzenia. Oznacza to, że wpłaty do PPK pracownika mogą wynosić łącznie do 4% jego wynagrodzenia.
Formalne zgłoszenie zmian dotyczących wpłat
Aby zwiększyć swoją wpłatę, uczestnik PPK deklaruje pracodawcy chęć jej finansowania. Może to zrobić poprzez złożenie pracodawcy deklaracji w formie pisemnej albo w innej przyjętej u pracodawcy. Pierwsza deklaracja w zakresie finansowania dodatkowej wpłaty obowiązuje od momentu jej złożenia. Natomiast każda zmiana wysokości wpłaty dodatkowej będzie obowiązywać od następnego miesiąca po dostarczeniu deklaracji do pracodawcy.
W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów na Infolinii Pracowniczych Planów Kapitałowych pod numerem 800 775 775 dostępnym od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.
Zapraszamy również do udziału w bezpłatnych webinariach, aktualny harmonogram i formularz rejestracyjny można znaleźć tutaj.
Autor: Łukasz Skoczeń