3 kwietnia 2020
W związku z ustawą o tzw. Tarczy Antykryzysowej, która weszła w życie 31 marca, zmianie uległy maksymalne terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK przez podmioty zatrudniające z II fazy wdrożenia PPK. Reguły wdrożenia PPK pozostały jednak niezmienione, wydłużył się tylko czas na zawarcie umów. Przypomnijmy poszczególne etapy wdrożenia PPK w firmie 50+.
Dla pracownika udział w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) jest zawsze dobrowolny. Pracodawcy, a posługując się językiem ustawy – podmioty zatrudniające, muszą jednak utworzyć PPK, jeżeli spełniają wymagania wskazane w przepisach.
Tworzenie PPK jest pewnym procesem. Zanim omówimy jego poszczególne etapy, ustalmy, którzy pracodawcy weszli do programu PPK w jego II etapie, tj. od 1 stycznia 2020 roku.
Firmy, które miały na 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób zatrudnionych, stosują przepisy ustawy o PPK od 1 stycznia 2020 r. Przesunięcie maksymalnych terminów na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK nie będzie skutkować żadnymi zmianami dla pracodawców z II fazy, którzy wdrożyli już PPK.
Termin, w jakim pracodawca musi uruchomić PPK dla swojej załogi, zależy od wielkości tego pracodawcy, mierzonej wielkością zatrudnienia. Najwięksi pracodawcy (zatrudniający 250 i więcej osób) mają już za sobą wdrożenie PPK. Na rachunki PPK osób zatrudnionych w tych podmiotach wpływają już kolejne wpłaty. Następny etap wdrażania PPK obejmuje pracodawców, którzy na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudniali co najmniej 50 osób (Pracodawca 50+).
Stosowanie ustawy o PPK zasadniczo oznacza obowiązek utworzenia PPK w danej firmie. Pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku, jeżeli w dniu, od którego stosuje się do niego ustawę o PPK (w tym przypadku 1 stycznia br.), prowadził pracowniczy program emerytalny (PPE) oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla co najmniej 25% osób zatrudnionych.
Przed przystąpieniem do wdrożenia PPK w firmie niezbędne są odpowiednie czynności przygotowawcze. Należy do nich poinformowanie pracowników o zasadach funkcjonowania PPK, a także o przysługujących im prawach. Może się okazać, że w procesie tworzenia PPK niezbędne będzie zaangażowanie takich obszarów w firmie jak kadry i płace, IT czy dział prawny. Pracodawca musi również odpowiednio zaplanować koszty obsługi PPK oraz finansowane przez siebie wpłaty na ten program. Po wydłużeniu terminów na utworzenie PPK w związku z COVID-19, pracodawcy zyskują więcej czasu na dopełnienie wszystkich formalności.
Przejdźmy teraz do poszczególnych etapów wdrażania PPK dla Pracodawcy 50+:
1. Wybierz instytucję finansową wspólnie z pracownikami
Pracodawca nie wybiera instytucji finansowej sam. Powinien porozumieć się w tej sprawie z zakładową organizacją związkową, a jeżeli taka organizacja nie działa w firmie, to z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Pracodawca (50+) w sprawie wyboru instytucji finansowej powinien porozumieć się z pracownikami do 27 września 2020 r. Jeżeli do tego dnia nie osiągnie z nimi porozumienia, będzie mógł samodzielnie zdecydować o wyborze instytucji finansowej.
Przy wyborze instytucji zarządzającej PPK należy kierować się jej doświadczeniem, dotychczasowymi wynikami w zarządzaniu oraz proponowanymi kosztami. Wyboru instytucji finansowej dokonuje się biorąc pod uwagę najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Oznacza to np., że sam tylko oferowany przez instytucję finansową zakres wsparcia w procesie wdrażania programu i jego obsługi nie może być decydującym kryterium wyboru.
Lista instytucji dopuszczonych do udziału w omawianym systemie, spośród których wybiera się instytucję do prowadzenia PPK w danej firmie, jest dostępna pod tym adresem: www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html.
2. Podpisz umowy tworzące PPK
Z wybraną instytucją finansową trzeba następnie podpisać umowy, które ustanawiają zasady prowadzenia programu i formalnie tworzą PPK w danej firmie.
Umowę o zarządzanie PPK pracodawca (50+) zawiera najpóźniej 27 października 2020 r. W tej umowie zostaną uregulowane najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK pracowników.
Pracodawcy 50+, którzy dokonali wyboru instytucji finansowej, mogą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK już teraz i nie muszą czekać do ostatecznego terminu na jej zawarcie. Umowę o prowadzenie PPK będą oni mogli zawrzeć w nowym maksymalnym terminie i tym samym przesunąć pierwsze wpłaty do PPK.
Umowę o prowadzenie PPK pracodawca (50+) powinien zawrzeć najpóźniej 10 listopada 2020 r. Jest to umowa, którą pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Po zawarciu tych umów staną się oni uczestnikami PPK.
Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć dla osób zatrudnionych u danego pracodawcy na 1 stycznia 2020 r. - bez względu na ich staż pracy. Zawiera się ją także dla osób zatrudnionych po tej dacie, ale spełniających, na dzień zawarcia umowy, wymóg 3-miesięcznego okresu zatrudnienia.
Umowę o prowadzenie PPK pracodawca podpisuje w imieniu i na rzecz zatrudnionych, którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli 55. roku życia (z wyjątkiem tych, którzy złożyli deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat). W przypadku osób, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70. roku życia, umowę o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na ich wniosek.
Uchylanie się od obowiązku tworzenia PPK lub nakłanianie osób zatrudnionych do rezygnacji z oszczędzania w tym systemie podlega karom finansowym.
Jeśli jesteś Pracodawcą (50+):
- umowę o zarządzanie PPK powinieneś zawrzeć do 27.10.2020;
- umowę o prowadzenie PPK powinieneś zawrzeć do 10.11.2020.
3. Odprowadź pierwsze wpłaty do PPK
Po zawarciu umów o prowadzenie PPK instytucja finansowa tworzy dla uczestników prywatne, imienne rachunki PPK, na które będą trafiały wpłaty ze środków pracownika, pracodawcy oraz wpłata i dopłaty finansowane przez państwo.
Już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom po podpisaniu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK pracodawca nalicza i pobiera wpłaty do PPK. To, kiedy trzeba przekazać do instytucji finansowej pierwsze pobrane wpłaty, zależy od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK.
Jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK zostanie wypłacone:
- jeszcze w miesiącu zawarcia tej umowy – wpłat należy dokonać w okresie od 1 do 15 dnia następnego miesiąca;
- w następnym miesiącu po zawarciu umowy o prowadzenie PPK (wynagrodzenie wypłacane z przesunięciem) – wpłat należy dokonać w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15 dnia miesiąca następującego po ich obliczeniu i pobraniu.
Więcej na temat procesu wdrożenia PPK dowiesz się na MojePPK w zakładce dla pracodawcy lub pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.
(red)