14 września 2021
Po zmianie pracy, dotychczas zgromadzone oszczędności w PPK mogą zostać przeniesione na nowy rachunek PPK za pośrednictwem nowego pracodawcy. Taki transfer oszczędności inicjuje złożenie przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK.
W terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca, następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, uczestnik PPK powinien złożyć nowemu pracodawcy, a w przypadku kilku pracodawców – pracodawcy wybranemu przez uczestnika PPK, oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Mówiąc prościej, oświadczenie o zawartych umowach o prowadzenie PPK powinno zostać złożone nowemu pracodawcy pomiędzy 11. a 17. dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którzy upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia.
Skutki braku oświadczenia
Uczestnik PPK powinien złożyć takie oświadczenie w powyższym terminie, ale jego niezłożenie nie obliguje pracodawcy do podejmowania działań mających na celu uzyskanie od uczestnika PPK takiego oświadczenia. Decyzja o tym, czy dotychczasowe oszczędności zostawić w „starej” instytucji finansowej, czy przekazać je na rachunek w nowej instytucji, zawsze należy do uczestnika PPK.
Warto jednak pamiętać, że skumulowanie środków na jednym rachunku PPK leży w interesie uczestnika - zwiększa bowiem efektywność oszczędzania i ułatwia późniejsze dysponowanie zgromadzonymi środkami.
Ważne! Pracodawca nie może przyjąć od uczestnika PPK oświadczenia złożonego po terminie. Jeżeli pracownik spóźni się z jego złożeniem, może sam dokonać transferu. Uczestnik PPK może samodzielnie dokonywać transferu środków między swoimi rachunkami PPK, składając odpowiednią dyspozycję bezpośrednio do instytucji finansowej.
Wniosek pracodawcy o transfer
Po złożeniu przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych umowach o prowadzenie PPK, pracodawca niezwłocznie informuje tego uczestnika o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na jego rachunkach PPK (prowadzonych przez instytucje finansowe, które zostały wskazane w oświadczeniu), na jego nowy rachunek PPK.
W terminie 7 dni od otrzymania tej informacji, uczestnik PPK może pisemnie zawiadomić pracodawcę o braku zgody na taki transfer (to ostatni moment na zmianę zdania co do transferu).
Jeżeli uczestnik PPK nie przekaże pracodawcy informacji o braku zgody na transfer albo nie złoży jej w terminie, pracodawca składa w imieniu tego uczestnika wniosek o wypłatę transferową, za pośrednictwem podmiotu zarządzającego instytucją finansową, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. W takim przypadku instytucja finansowa lub instytucje, jeśli pracownik miał więcej niż jeden rachunek PPK, transferują środki na rachunek PPK utworzony w nowym miejscu pracy.
(am)