4 marca 2021
„Informator PPK” to cykl audycji o Pracowniczych Planach Kapitałowych, realizowany we współpracy z TVP3 Warszawa. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich odcinków, które udostępniamy także na naszym kanale YouTube.
Gośćmi pierwszego odcinka - felietonu wyemitowanego 3 lutego o 18:13 byli Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK oraz Małgorzata Smołkowska, członkini zarządu. O Pracowniczych Planach Kapitałowych opowiedział także Dawid Korczyński, ekspert PPK. Dziennikarka Anna Popek odwiedziła również prezesa firmy Emitel SA, Andrzeja Kozłowskiego, który podzielił się dobrymi praktykami z wdrożenia PPK w swoim przedsiębiorstwie.
Emisje kolejnych odcinków „Informatora PPK” odbywały się w każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 17:48, tuż przed Kurierem Mazowieckim. Na pytania Agnieszki Husejnow-Perczyńskiej, menedżerki PFR Portal PPK ds. współpracy z instytucjami finansowymi, odpowiadali zaproszeni goście – przedstawiciele dziewiętnastu instytucji, oferujących rachunki PPK. Od 5 do 26 lutego pytaliśmy o ważne z punktu widzenia pracownika kwestie, porozmawialiśmy o tym, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, w jaki sposób można budować oszczędności i dlaczego warto być w PPK.
W odc. 1 (5.02) udział wzięli przedstawiciele Skarbiec TFI - Anna Milewska oraz Agnieszka Łukawska z Investors TFI odpowiadając na pytania: dlaczego warto oszczędzać w PPK i czy można zmienić przypisany do wieku fundusz zdefiniowanej daty.
W odc. 2 (8.02) gościliśmy przedstawicieli Pekao TFI – Jacka Janiuka i TFI Allianz – Annę Bąkałę rozmawiając o tym czym są Pracownicze Plany Kapitałowe i jaka jest rola instytucji finansowych w PPK.
W odc. 3 (10.02) dowiedzieliśmy się, kiedy i w jaki sposób można wypłacić środki z PPK oraz jak wrócić do oszczędzania po rezygnacji. Temat ten przedstawili przedstawiciel Pocztylion-Arka PTE Krzysztof Dechnik oraz Piotr Idzikowski z Compensa TUnŻ.
W odcinku 4 (12.02) mogliśmy dowiedzieć się od Małgorzaty Madej z Nationale Nederlanden PTE oraz Roberta Trzeciaka z Aviva Investors TFI dlaczego PPK to nie drugie OFE, a także w jaki sposób są zabezpieczone oszczędności pracowników.
Odcinek 5 (15.02) przyniósł odpowiedzi na pytania: kto musi wprowadzić PPK oraz czym jest umowa o zarządzanie PPK i kto ją podpisuje. Odpowiedzi udzielili Przemysław Gawlak z Esaliens TFI i Piotr Nowak z BNP Paribas TFI.
W środowym, 6. odcinku (17.02) Piotr Żochowski z PKO TFI opowiedział w jakie instrumenty finansowe może inwestować instytucja finansowa w przypadku PPK, zaś Marcin Żółtek z TFI PZU odpowiedział na pytanie, w jaki sposób są gromadzone oszczędności w PPK.
W odcinku 7 (19.02) Patryk Borkowski z Generali Investments TFI oraz Artur Pazderski z NN Investment Partners TFI poruszyli dwa tematy: kto może oszczędzać w PPK, a także czym jest umowa o prowadzenie i kto ją podpisuje.
Odcinek 8 (22.02) dostarczył nam odpowiedzi na pytania: w jaki sposób oszczędzamy w PPK i czym są fundusze zdefiniowanej daty. Mówili Łukasz Bugaj z AXA TFI S.A. i Maciej Sawa z Santander TFI.
W przedostatnim odcinku serii, nr 9 ( 24.02) przedstawiciel BPS TFI Karol Łaczkowski oraz Krzysztof Kamiński z Millennium TFI podzielili się z nami informacjami, co dzieje się z kontem uczestnika, gdy zmienia pracę i w jaki sposób można sprawdzić stan swoich oszczędności.
Ostatni odcinek, nr 10 (26.02) to rozmowa z Katarzyną Chmielak z PFR TFI. Przedstawicielka wyznaczonej instytucji finansowej odpowiedziała na pytania:
- Dlaczego warto być w PPK?
- Kiedy oszczędzanie w PPK opłaca się najbardziej?
- Na co należy zwrócić uwagę, wybierając instytucję finansową?
- Czym jest wyznaczona instytucja finansowa?
(ahp)