16 listopada 2020
Wprowadzenie systemu PPK poszerzyło ofertę benefitów pracowniczych oferowanych przez pracodawców. Dzięki możliwości finansowania dobrowolnych, dodatkowych wpłat do PPK pracodawca może stworzyć cały indywidualny system przyznawania ich pracownikom.
Podmiot zatrudniający może zdecydować o finansowaniu dla uczestnika PPK wpłat dodatkowych w wysokości do 2,5% wynagrodzenia – stosowne informacje umieszcza w umowie o zarzadzanie PPK. Wpłaty mogą być różnicowane na podstawie długości okresu zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących u pracodawcy.
PPK to dla pracownika konkretna korzyść, zwiększająca jego bezpieczeństwo finansowe. Ze zgromadzonych środków może skorzystać w dowolnym momencie. W przypadku wypłaty z tytułu poważnego zachorowania i wypłaty na cele mieszkaniowe - bez żadnych potrąceń.
- Warto pamiętać, że wpłata dodatkowa do PPK to benefit, który pracodawcę kosztuje mniej niż inne. Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający nie są bowiem wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czyli nie nalicza się od nich składek ZUS. Ponadto wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, są kosztem uzyskania przychodów - wyjaśnia Anna Maciocha, menedżer z Biura Redakcyjnego spółki PFR Portal PPK w tekście opublikowanym w serwisie Infor.pl.
Więcej na ten temat w tekście poniżej.
(ama)