13 października 2021
Jak wynika z danych zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton w miesiącu wrześniu 2021 r. pracodawcy opublikowali 323,4 tys. nowych ofert pracy. Jest to wynik wyższy o 21,5 procent w stosunku do września 2020 r. Co to oznacza? Niewątpliwie jest to dobry sygnał, świadczący o tym, że kryzys polskiego rynku pracy związany z pandemią koronawirusa powoli przechodzi już do historii.
Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią wirusa COVID-19 z pewnością zmienił rynek pracy w Polsce. Jednak jak się okazuje, jego negatywne skutki ustępują miejsca nowej rzeczywistości, w której stopniowo podnosimy się z tych trudności. Bez wątpienia będzie to miało również przełożenie na partycypację w PPK.
Roczna dynamika nowych ofert pracy
Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki – wskazuje Jacek Kowalczyk, dyrektor Marketing i PR w Departamencie Relacji Biznesowych Grant Thornton, w artykule Rajd ofert pracy nadal nabiera prędkości opublikowanym na stronie grantthornton.pl
Wyraźnie widać, że polscy pracodawcy nie tylko odrobili już straty spowodowane pandemią w 2020 roku, ale wręcz przewyższyli w tempie tworzenia miejsc pracy wyniki z roku 2019, a więc – przypomnijmy – jednego z najlepszych okresów dla polskiego rynku pracy od początków transformacji – czytamy w dalszej części publikacji.
W jakich profesjach odnotowano największy wzrost?
We wrześniu 2021 roku największy wzrost liczby ofert pracy zanotowaliśmy wśród specjalistów związanych z zarządzaniem ludźmi (o 70 proc. więcej niż we wrześniu 2020 roku) oraz w profesjach związanych z IT (50 proc.). Największy popyt na pracowników widoczny jest w Krakowie i Warszawie, najmniejszy – w Poznaniu i Katowicach – informuje autor artykułu.
Treść publikacji znajduje się tu.
Natomiast cały raport można przeczytać tutaj.
Autor: Adriana Domeracki