3 grudnia 2024
Sukces Pracowniczych Planów Kapitałowych to nie tylko bardzo dobre wyniki inwestycyjne oraz stale rosnąca liczba uczestników, ale także coraz większa świadomość i wiedza na temat programu - to głównie wybrzmiało podczas Forum Finansów i Inwestycji ForFin 2024, 29 listopada 2024 r., gdzie spółka PFR Portal PPK zorganizowała panel dyskusyjny pt.: „Czy sukces PPK zmieni rynek produktów długoterminowego oszczędzania?”.
W trakcie panelu podsumowano ostatnie lata funkcjonowania PPK, badania dotyczące zachowań oszczędnościowych Polaków oraz czynniki wpływające na ich decyzje finansowe i inwestycyjne. Uczestnikami panelu byli: Monika Wojciechowska, pełnomocniczka Ministerstwa Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej, Małgorzata Rusewicz, prezeska Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami IZFiA oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych IGTE, dr hab. Katarzyna Sekścińska, psycholog biznesu z Uniwersytetu Warszawskiego, Jarosław Dominiak, AMP, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz Mariusz Jaszczyk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Dyskusję moderowała Marta Damm-Świerkocka, członkini zarządu PFR Portal PPK.
Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie potwierdzili sukces Pracowniczych Planów Kapitałowych, jako programu długoterminowego oszczędzania na przyszłość.
Mariusz Jaszczyk z PFR podsumował najnowsze wyniki PPK: - Mamy 29,6 mld zł w programie, ta kwota przyrosła w stosunku do poprzedniego roku o 28%. Jeśli chodzi o liczbę aktywnych uczestników to blisko 3,7 mln osób oszczędza, czyli 8% więcej niż rok temu. Co ważne ponad 326 tys. przedsiębiorców podpisało umowę o zarzadzanie PPK. Ostatnia rzecz to hipotetyczny zysk wyliczony na rachunku uczestnika na koniec października 2024 r. waha się między 127% a 164%.
- Stopy zwrotu, które pokazujemy, muszą działać na wyobraźnię. Ja sobie wyobrażam efekt kuli śnieżnej, bo jeśli już mamy coraz więcej aktywów, coraz więcej osób i one logując się widzą, że te środki są na ich rachunkach, to powoduje, że dzisiaj inwestorzy indywidualni sięgają po instrumenty długoterminowe. Kiedyś to była nisza – dodał Jarosław Dominiak, prezes SII.
Dr hab. Katarzyna Sekścińska zwróciła uwagę na wyniki swoich badań wykonywanych na przestrzeni ostatnich 3 lat dla IGTE i podkreśliła: - Sukces PPK, który nie jest mierzony ani liczbą uczestników ani finansami, tylko gigantycznym wzrostem świadomości. A mianowicie w 2022 r. 27% ankietowanych nie wiedziało, czym jest PPK. Dziś takiej odpowiedzi udziela 4%. Z drugiej strony 52% badanych mówiło „wiem co to jest, słyszałem, rozumiem”, dziś tak mówi 80%, to jest wspaniały skok. Kolejną rzeczą jest rzeczywista a deklaratywna wiedza – w 2022 r. średnio 15% ludzi odpowiadało poprawnie na pytanie dotyczące PPK, dziś 56%. Im większa będzie wiedza, świadomość ludzi, tym będzie nam łatwiej przekonać ludzi do pozostania w programie.
Przyjmując Krajową Strategię Edukacji Finansowej w czerwcu 2024 r., Polska dołączyła do ponad 60 krajów świata, które realizują własne ogólnokrajowe strategie na rzecz edukacji finansowej, poprzez budowanie skoordynowanego podejścia do przekazywania wiedzy o finansach oraz stworzenie platformy współpracy i wymiany dobrych praktyk między organami publicznymi, podmiotami rynku finansowego, organizacjami pozarządowych i uczelniami.
- Chcemy, żeby działania w zakresie strategii trafiły do całego społeczeństwa, bo edukacja finansowa jest istotna na każdym etapie naszego życia, w zasadzie od przedszkola do seniorów. W Krajowej Strategii Edukacji Finansowej wskazaliśmy priorytetowe grupy docelowe, które chcemy szczególnie wesprzeć edukacją finansową i oczywiście są wśród nich głównie te grupy docelowe, które są w trudnej sytuacji, na przykład gospodarstwa domowe o niskich dochodach, jak również migranci – poinformowała Monika Wojciechowska, pełnomocniczka Ministerstwa Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej.
Małgorzata Rusewicz, prezeska IZFiA oraz IGTE, zapytana o trendy na rynku produktów oszczędnościowych, podkreśliła, że: - temat oszczędzania robi się coraz bardziej popularny. Bez wątpienia takim produktem dzisiaj, który zdecydowanie wiedzie prym, są Pracownicze Plany Kapitałowe. Po pierwsze autozapis tutaj ma znaczenie, ale też cała dyskusja, jaka się toczyła przy wprowadzeniu tego projektu. Dużo większa informacja publiczna, jaka była dostępna i cały czas jest dostępna w tym zakresie. Szereg szkoleń, które były przeprowadzane również dla pracodawców. Mamy też inne oczywiście produkty oferowane dzisiaj na rynku, takie jak na przykład: Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). PPK będzie punktem zwrotnym, który też zachęci do oszczędzania w tych innych formach. IKZE jest produktem, który z jednej strony daje nam oszczędności budowane w długim okresie, z drugiej strony roku do rok bieżące zwolnienie z podstawy opodatkowania. To jest projekt, który bardzo dobrze się rozwija i w stosunku do ubiegłego roku wzrost ok. 39% oszczędności w tym produkcie, który jest stosunkowo młody, jest widoczny.
- Zgadzamy się, że w naszych działaniach dotyczących PPK jest przestrzeń na promowanie długoterminowego oszczędzania, jak również na zainteresowanie innymi produktami, jedyne co musimy zrobić, to dotrzeć do tych, którzy jeszcze o nas nie słyszeli – podsumowała Marta Damm-Świerkocka z PFR Portal PPK.
Organizatorem wydarzenia na PGR Narodowym było Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest tutaj.
Chcesz wiedzieć więcej o PPK?
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych - zarówno dla uczestników programu, jak i pracodawców. Cykliczne webinaria prowadzone są przez ekspertów PFR Portal PPK.
Co więcej w naszych comiesięcznych biuletynach PPK prezentujemy aktualne dane o programie oraz relacje z najnowszych wydarzeń. Najnowszy numer można znaleźć tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdują się w zakładce „Pliki do pobrania”.