8 czerwca 2020
Oprócz podstawowej korzyści, jaką jest długoterminowe oszczędzanie, gromadzenie środków własnych oraz tych, pochodzących ze strony pracodawcy i państwa, niewątpliwą zaletą PPK jest poczucie bezpieczeństwa, które te prywatne środki dają.
Ustawodawca zgodził się na wypłatę 25 proc. wszystkich oszczędności, czyli jedną czwartą tego, co udało nam się zgromadzić, w przypadku choroby czy poważnego wypadku zarówno osoby, która oszczędza, jak i jego małżonka bądź dziecka.
Możemy również skorzystać z oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK w przypadku, kiedy chcemy kupić na rynku mieszkanie, nieruchomość, kiedy potrzebujemy skorzystać z kredytu hipotecznego i musimy zgromadzić pieniądze na wkład własny. Wtedy możemy pobrać swoje pieniądze i kupić nieruchomość, a następnie w ciągu kilkunastu lat wpłacić je z powrotem na swój rachunek.
To są niezaprzeczalne korzyści na etapie gromadzenia środków. Ale to, co stanowi ważny element Pracowniczych Planów Kapitałowych i może być traktowane w kategoriach korzyści, to kwestia dziedziczenia środków. Po śmierci oszczędzającego osoby z rodziny czy osoby przez nas wskazane, mają prawo do zgromadzonych środków – mogą przelać je na swój rachunek w PPK lub wypłacić gotówkę w dowolnym momencie.
Robert Zapotoczny