23 kwietnia 2021
Trwa wdrażanie IV etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicy kolejnych firm podejmują decyzję o tym, czy chcą oszczędzać w PPK razem z pracodawcą i państwem. Taką decyzję warto podjąć na podstawie sprawdzonych informacji. Prezentujemy zatem kilkanaście faktów o PPK, które mogą pomóc uporządkować informacje na temat PPK.
5. Pracownicze Plany Kapitałowe nie są eksperymentem – są wzorowane na systemach oszczędnościowych, które sprawdziły się już w wielu państwach. Z potrzeby zasilenia budżetu obywateli na jesień życia zdały sobie sprawę chociażby rządy Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Tam od lat funkcjonują programy oszczędnościowe podobne do PPK. Ponadto programy oszczędnościowe w miejscu pracy funkcjonują także w Danii, Holandii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Turcji i innych. Mimo zagranicznych inspiracji rozwiązania zastosowane w PPK zostały od zera opracowane przez polskich ekspertów, a prace nad ustawą i konsultacje nad nią trwały blisko 2 lata.
6. Według Richarda Thalera, wybitnego ekonomisty i laureata Nagrody Nobla, gromadzenie środków na emeryturę jest na tyle istotne, że każdy z nas powinien zostać domyślnie zapisany do programu oszczędnościowego. Tworząc PPK, skorzystaliśmy z eksperckiej rady oraz przykładu Brytyjczyków i Nowozelandczyków, którzy automatycznie rozpoczynają oszczędzanie w miejscu pracy. Już wkrótce niemal każdy Polak zapisywany będzie przez pracodawcę do PPK i będzie mógł się cieszyć korzyściami przysługującymi mu z tego tytułu.
7. Zawiłości świata inwestycji potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dlatego Pracownicze Plany Kapitałowe od początku tworzone były z myślą o tych, którzy nie chcą martwić się o trendy na rynku obligacji i notowania giełdowe. Odkładając pieniądze w ramach PPK możesz być spokojny – to pracodawca zadba o prawidłowe przekazanie należnych Ci środków na Twój rachunek PPK.
Określona w ustawie strategia zarządzania Twoimi oszczędnościami ma na celu dostosowanie zasad inwestowania środków do Twojego wieku. Zarządzać środkami w PPK mogą tylko instytucje finansowe spełniające szczegółowo ustalone wymagania. Możesz także na bieżąco monitorować bilans Twoich oszczędności z poziomu dedykowanej aplikacji.
8. Nasi dziadkowie odkładali nie tylko po to, aby zapewnić sobie po zakończeniu aktywności zawodowej niezbędne minimum, ale także po to, aby w końcu korzystać z życia. Współcześnie młodych kuszą natomiast nieograniczone możliwości wydawania pieniędzy tu i teraz – dziś wieczorem, podczas weekendu, a najpóźniej w okresie wakacji.
Niegdyś to koniec kariery zawodowej był momentem, w którym człowiek, oceniając swoje możliwości finansowe, dopiero szukał sposobów na zagospodarowanie wolnego czasu. Tymczasem wielu z nas za parędziesiąt lat przechodzić będzie na emeryturę już z kosztownymi przyzwyczajeniami, na których kontynuowanie nie będziemy mogli sobie pozwolić bez dodatkowych środków.
Szacuje się, że młodym wystarczy odkładanie niecałych 4 procent wynagrodzenia brutto, aby móc ze spokojem patrzeć w przyszłość i nie martwić się o przymusową zmianę stylu życia. Znaczną część takiej kwoty zapewnią Pracownicze Plany Kapitałowe, przy czym w praktyce z miesięcznego wynagrodzenia uczestnika na rachunek PPK zostanie przekazane znacznie mniej – a to dzięki dopłatom, które zapewni pracodawca oraz państwo.
(mar)