16 kwietnia 2021
Trwa wdrażanie IV etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicy kolejnych firm podejmują decyzję o tym, czy chcą oszczędzać w PPK razem z pracodawcą i państwem. Taką decyzję warto podjąć na podstawie sprawdzonych informacji. Prezentujemy zatem cykl kilkunastu faktów o PPK, które mogą pomóc uporządkować informacje na temat programu.
- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dodatkowe środki na jesień życia, a nie alternatywa dla Twojej emerytury. Są to ekstra oszczędności, które mają pomóc Ci utrzymać standard życia, do którego przywykłeś w trakcie kariery zawodowej. To bonus, który dostajesz za darmo do pensji, ponieważ na dedykowany rachunek trafia nie tylko 2%-4% Twojego wynagrodzenia, ale też dodatkowe środki, które zobowiązany jest sfinansować Twój pracodawca. To tak, jakbyś bez żadnych starań dostał podwyżkę! Do tego co roku, po spełnieniu warunków określonych w przepisach, otrzymujesz prezent od państwa w wysokości 240 zł.
Rezygnując z PPK dobrowolnie pozbawiasz się tych wpłat, a straty nie zrekompensuje Ci oprocentowanie na koncie oszczędnościowym w banku. W praktyce oznacza to, że uczestnictwo w PPK jest szansą na zgromadzenie oszczędności na rachunku, z których skorzystasz po zakończeniu aktywności zawodowej. A jeśli zajdzie taka potrzeba – możesz wycofać pieniądze także wcześniej. Dosłownie w każdej chwili!
- Szacuje się, że przeciętna emerytura współczesnego 25-latka wyniesie zaledwie 30 procent jego dzisiejszego wynagrodzenia. PPK jest szansą na znaczną poprawę tego wyniku. A jeśli przeraża Cię perspektywa czekania na zgromadzone środki aż do ukończenia 60 lat – pamiętaj, że istnieje możliwość skorzystania z nich wcześniej!
W każdej chwili masz prawo wycofać zgromadzone fundusze lub – jeśli marzysz o własnym mieszkaniu i zaciągasz w tym celu kredyt – przeznaczyć całość zaoszczędzonych pieniędzy na pokrycie wkładu własnego (wniosek o wypłatę na wkład własny, na preferencyjnych zasadach, można złożyć do ukończenia 45 lat). W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pomimo skorzystania ze środków zgromadzonych w PPK nadal oszczędzał!
- Pracownicze Plany Kapitałowe to także bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego zmagając się z poważnym zachorowaniem masz prawo sięgnąć po część znajdujących się na rachunku środków, które wypłacasz bez żadnych potrąceń. Co więcej, pieniądze zgromadzone na własnym rachunku PPK wykorzystać możesz również na leczenie swojego małżonka czy dzieci.
- Uczestnictwo w PPK to szansa na znaczne zasilenie Twojego budżetu w dłuższej perspektywie. Każdego miesiąca na poczet PPK przeznaczasz zaledwie 2% swojego wynagrodzenia, któremu w dodatku towarzyszy min. 1,5% finansowane przez Twojego pracodawcę. A do tego dochodzą dopłaty od państwa!
Jeśli jednak nie zarabiasz wystarczająco, aby móc pozwolić sobie na przekazanie na rachunek PPK 2% pensji – pamiętaj, że istnieje możliwość zmniejszenia wpłat do poziomu nawet 0,5%. Miłą niespodzianką jest to, że nawet wówczas (jeśli spełnisz warunki określone w ustawie) nie zostaniesz pozbawiony prawa do dopłaty od państwa. Twój pracodawca wspomoże Cię też zawsze swoją wpłatą – na niezmiennym poziomie!
W praktyce oznacza to, że przekazując na poczet PPK zaledwie pół procenta swojego wynagrodzenia, automatycznie zapewniasz sobie ponad półtoraprocentową podwyżkę od pracodawcy i dopłaty od państwa.
(mar)