27 grudnia 2022
Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją systemu emerytalnego Słowenii w kolejnym artykule z serii "Emerytury na świecie".
Jak wygląda słoweński system emerytalny?
Słoweński system emerytalny oparty jest głównie na filarze publicznym, z którego wypłacane są świadczenia wszystkim uprawnionym osobom, ubezpieczonym w powszechnym systemie ubezpieczenia społecznego. Są to osoby zatrudnione lub pracujące na zasadach samozatrudnienia w Słowenii, osoby pobierające świadczenia rodzinne lub podlegające pod system pomocy społecznej. Dodatkowe dochody emerytalne pochodzą z dobrowolnych oszczędności długoterminowych. Ponadto, pracownicy urzędów są ubezpieczeni w dodatkowym, obowiązkowym programie emerytalnym dla urzędników.
Wiek emerytalny w Słowenii
Wiek emerytalny w Słowenii to 65 dla kobiet i mężczyzn, przy czym do uzyskania pełnego świadczenia wymagany jest minimum 40-letni okres zatrudnienia. Istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, jednak wtedy wysokość świadczenia będzie odpowiednio niższa. Minimalny okres zatrudnienia to 15 lat – w przypadku krótszego okresu zatrudnienia należy ubiegać się o rentę socjalną.
Wysokość słoweńskich emerytur
Wysokość emerytury liczona jest na podstawie średnich zarobków ubezpieczonego w kolejnych 24 latach odprowadzania składek. Świadczenia są indeksowane raz w roku zgodnie ze zmianami średniego krajowego miesięcznego wynagrodzenia brutto i przeciętną zmianą cen konsumpcyjnych (pot. wskaźnik inflacji) i stanowią 76,5% przeciętnego wynagrodzenia. Minimalna podstawowa emerytura w Słowenii w grudniu 2018 roku wyniosła 830,35 EUR netto, przy czym minimalne gwarantowane świadczenie to 516 EUR netto. Wartość świadczenia jest niższa w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Połączenie emerytury słoweńskiej i polskiej
Świadczenia emerytalne z Polski i Słowenii można połączyć, jeśli spełniamy warunki wymagane do wypłaty świadczenia w każdym z krajów. Dzięki ujednoliceniu przepisów unijnych, wystarczy złożyć wniosek w polskim oddziale ZUS (i analogicznie – jeśli naszym krajem rezydencji jest Słowenia, wystarczy złożyć odpowiedni dokument w tamtejszym urzędzie. Jeśli nigdy nie pracowałeś w kraju, w którym mieszkasz, Twój wniosek zostanie przekazany do kraju, w którym znajdowało się twoje ostatnie miejsce pracy. To właśnie ten kraj jest odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku i zgromadzenie informacji o składkach emerytalnych wpłaconych we wszystkich krajach, w których znajdowały się twoje miejsca pracy. Zaleca się złożenie wniosku na ok. 6 miesięcy przed planowanym przejściem na emeryturę.
Autor: Marta Paleczna