2 września 2020
W skład grupy kapitałowej wchodzą: spółka 50+ (z II etapu wdrożenia PPK), spółka 20+ (z III etapu) i spółka z zatrudnieniem mniejszym niż 20 osób (z IV etapu). Ta ostatnia chce wdrożyć pracownicze plany kapitałowe w terminach przewidzianych dla II i III etapu. Czy może zawrzeć umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK w terminach przewidzianych dla II i III etapu, ale jeszcze przed podpisaniem tych umów przez pozostałe dwie spółki ze swojej grupy kapitałowej?
Tak. Spółki należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym ustawa o PPK ma zastosowanie do podmiotu, który zatrudnia największą liczbę osób zatrudnionych w tej grupie kapitałowej.
- W przypadku opisanym w pytaniu wszystkie trzy spółki były uprawnione do zawarcia umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK już od 1 stycznia 2020 r. (termin objęcia ustawą o PPK największej spółki z tej grupy kapitałowej). Należy jednak zwrócić uwagę, że każda ze spółek z grupy kapitałowej jest odrębnym podmiotem zatrudniającym, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o PPK. Przy wyborze instytucji finansowej każda z nich powinna zatem spełnić wymagania dotyczące m.in. konsultacji ze stroną społeczną, zgodnie z art. 7 ust. 2-4 i ust. 5 ustawy o PPK - wyjaśnia Anna Puszkarska, ekspert Biura Redakcyjnego PFR Portal PPK w tekście opublikowanym 27 sierpnia 2020 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Więcej na temat wdrażania PPK w grupie kapitałowej w poniższym tekście.
(mj)