17 listopada 2020
Wpłaty do PPK trzeba naliczyć już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie PPK.
Pracodawca ma obowiązek naliczyć wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu dla niego umowy o prowadzenie PPK. Nie ma przy tym znaczenia, za jaki okres przysługuje to wynagrodzenie.
Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342) pracodawca ma obowiązek obliczenia finansowanych przez niego wpłat do PPK oraz obliczenia i pobrania wpłat finansowanych przez pracownika - uczestnika PPK. Powinno to nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Termin przekazania tych wpłat do instytucji finansowej zależy od tego, czy są to pierwsze wpłaty do PPK za tego uczestnika, czy wpłaty kolejne.
Pierwszych wpłat należy dokonywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Kolejne wpłaty do PPK mogą być dokonywane już w dniu ich obliczenia i pobrania. Wpłaty powinny być przekazywane instytucji finansowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (dotyczy to również pierwszej wpłaty).
Wpłaty do PPK stanowią określony procent wynagrodzenia pracownika. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK stanowi zasadniczo 2%, a wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę to 1,5% wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową w wysokości do 2%, a pracodawca wpłatę dodatkową w wysokości do 2,5% wynagrodzenia.
Przez „wynagrodzenie”, o którym mowa w ustawie o PPK, należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (bez stosowania ograniczenia dot. tzw. 30-krotności), z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Dla obowiązku naliczenia wpłat do PPK ważny jest termin wypłaty wynagrodzenia – istotne jest to, czy wypłata nastąpiła po zawarciu w imieniu i na rzecz pracownika umowy o prowadzenie PPK. Nie ma natomiast znaczenia to, za jaki okres przysługuje wynagrodzenie. Wpłaty do PPK należy zatem naliczyć przykładowo także od wynagrodzenia wypłaconego 20 listopada, po zawarciu umowy o prowadzenie PPK 11 listopada, choćby była to należność jeszcze za październik.
(apu)