18 maja 2021
Uczestnicy PPK, których łączne miesięczne zarobki nie przekraczają kwoty 1,2 krotności płacy minimalnej (w 2021 r. jest to 3360 zł), mogą obniżyć swoje wpłaty do PPK z 2% nawet do 0,5% wynagrodzenia. O takiej możliwości musi ich poinformować pracodawca. To jednak, czy z niej skorzystają, zależy już od nich samych.
Co do zasady, wpłata podstawowa do PPK uczestnika tego programu wynosi 2% jego wynagrodzenia. Tylko uczestnicy PPK, których wynagrodzenia osiągane z różnych źródeł (co oznacza, że wynagrodzenia osiągane u różnych pracodawców należy sumować) nie przekraczają limitu ustalonego w ustawie o PPK, mogą płacić mniej. To jedyna grupa, której ustawodawca pozwolił na elastyczne, dostosowane do ich możliwości finansowych, ustalanie wysokości finansowej przez nich podstawowej wpłaty do PPK.
Decyzja, czy z takiej możliwości skorzystać, należy do samych uczestników PPK. Jeśli zdecydują się na obniżenie wpłaty podstawowej, powinni złożyć pracodawcy deklarację, w której określą jej wysokość (mniej niż 2%, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia). Co istotne, złożenie przez pracownika takiej deklaracji nie ma wpływu na wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę ani na wysokość dopłat otrzymywanych od państwa.
Wzór deklaracji dotyczący wpłaty podstawowej, finansowanych przez uczestnika PPK, dostępny jest na stronie mojeppk.pl w plikach do pobrania. Podobnie jak publikacja „PPK w praktyce - Deklaracje, wnioski i oświadczenia w PPK wzory z komentarzem”, w której znaleźć można także inne przydatne wzory wniosków i deklaracji.
Weryfikacja przez pracodawcę
Deklarację obniżenia wpłaty podstawowej uczestnik PPK składa w miesiącu, w którym jego wynagrodzenie - osiągane z różnych źródeł - nie przekroczyło kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający nie uwzględnia deklaracji o obniżeniu wpłaty podstawowej albo zmiany takiej deklaracji w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane w tym podmiocie przekracza kwotę limitu. Oznacza to, że pracodawca obniża wpłatę podstawową do zadeklarowanej wysokości, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu złożenia uwzględnionej deklaracji - w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika nie przekracza kwoty limitu (1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia).
W miesiącach, w których uczestnik otrzymuje wynagrodzenie wyższe od kwoty 1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia, pracodawca nalicza wpłatę podstawową do PPK w wysokości 2%.
Ważne
Wpłata podstawowa, w wysokości określonej w deklaracji obniżającej tę wpłatę, obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył uwzględnioną przez pracodawcę deklarację, do czasu jej odwołania, tzn. złożenia przez uczestnika nowej deklaracji w sprawie wysokości wpłaty podstawowej.
Pilnować limitu powinien też pracownik
Pracownik, decydując się na obniżenie wpłaty podstawowej, musi jednak pamiętać, że pracodawca będzie weryfikować tylko jego wynagrodzenie w danym podmiocie. Jeśli zatem pracownik zatrudniony jest w więcej niż w jednym miejscu pracy, pilnowanie, czy nie przekracza ustalonego w ustawie limitu, będzie wyłącznie jego obowiązkiem. W przypadku, gdy pomyli się i obniży wpłatę podstawową, a później okaże się, że - w którymkolwiek miesiącu, w którym korzystał z tego obniżenia - jego łączne miesięczne wynagrodzenie (ze wszystkich źródeł) przekroczyło ustawowy limit, straci prawo do dopłaty rocznej od Państwa przysługującej za ten rok.
To, czy pracownik będzie miał prawo do tej dopłaty, weryfikował będzie Polski Fundusz Rozwoju (PFR) na podstawie informacji przekazanych przez ZUS.
Trzeba też pamiętać, że raz podjęta decyzja co do wysokości wpłaty podstawowej nie jest ostateczna. Oznacza to, że osoba, która zdecydowała się na obniżenie wpłaty podstawowej, zawsze może:
- wrócić do 2% wpłaty podstawowej (zrezygnować z jej obniżenia),
- zmienić jej wysokość (np. zamiast 0,5 % wynagrodzenia płacić 0,8 % albo 1 %).
Przeczytaj więcej w publikacji „Poradnik oszczędzającego w PPK”
(mj)