22 lipca 2021
Do przychodów z tytułu wpłat do PPK nigdy nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów. Na przykład: zleceniodawcę i zleceniobiorcę w czerwcu łączyła umowa zlecenia. Do wynagrodzenia osiąganego z tytułu wykonania tej umowy miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu. Czy w związku z wpłatą do PPK, naliczoną od tego wynagrodzenia i sfinansowaną przez zleceniodawcę, po stronie zleceniobiorcy powstał przychód, do którego powinny zostać zastosowane 50% koszty uzyskania przychodu?
Nie. Pomimo, że - w związku z łączącą strony umową zlecenia - do wynagrodzenia zleceniobiorcy za wykonanie tej umowy miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, to do przychodu z tytułu wpłaty do PPK, sfinansowanej przez podmiot zatrudniający, obliczonej od tego wynagrodzenia, nie znajdują one zastosowania.
Przychód z tytułu wpłat do PPK nie jest objęty ochroną prawa autorskiego, a tylko w takim przypadku mogłyby mieć do niego zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów. Przychód z tytułu wpłat do PPK sfinansowanych przez podmiot zatrudniający jest wynikiem realizacji obowiązku wynikającego z przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z art. 28 ust. 4 tej ustawy wpłaty powinny zostać przekazane do instytucji finansowej (dokonane) najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane i stanowią one przychód miesiąca, w którym ich dokonano.
Przychód podatnika z tytułu wpłaty do PPK sfinansowanej przez podmiot zatrudniający - w związku z umową zlecenia z czerwca, gdy wypłata wynagrodzenia z tytułu tej umowy nastąpiła w czerwcu, a wpłata do PPK została dokonana w lipcu - powstał w lipcu i mają do niego zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodów.
(jg)