16 października 2020
Czy uczestnik może sam zadecydować, kto po jego śmierci otrzyma oszczędności w PPK? Czy może wskazać tylko osoby z rodziny, czy spoza niej? Czy osobą uprawnioną może zostać osoba prawna? Jak uregulowano podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK?
Uczestnik PPK może wskazać w formie pisemnej instytucji finansowej imiennie jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają jego oszczędności w PPK (osoby uprawnione). Może być to każda osoba fizyczna, nie tylko członkowie rodziny. Osoby prawne, jak fundacja, nie mogą zostać wskazane przez uczestnika PPK jako osoby uprawnione, ale mogą dziedziczyć po zmarłym uczestniku na zasadach ogólnych.
- Uczestnik może wskazać kogoś z rodziny (np. małżonka, dziecko, rodzeństwo), ale może również zdecydować, aby po jego śmierci jego oszczędności w PPK otrzymały osoby w ogóle z nim niespokrewnione (np. partner życiowy). Wskazanie osoby uprawnionej nie wymaga jej zgody - wyjaśnia Anna Chmiel, ekspert Biura Redakcyjnego Portalu PPK w tekście opublikowanym w serwisie Infor.pl.
Całość wyjaśnień dotyczących podziału środków w przypadku śmierci uczestnika PPK w tekście poniżej.