30 lipca 2020
Łączne aktywa netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych to na chwilę obecną ponad 1,6 mld zł. A kwota ta stale rośnie, wraz ze wzrastającą liczbą kolejnych uczestników programu.
Powiększają ją środki od państwa: wpłaty powitalne i dopłaty roczne, a także środki pochodzące od pracodawców i samych pracowników. Kolejna transza dopłat od państwa trafiła na rachunki uczestników PPK. – W lipcu 2020 r. Polski Fundusz Rozwoju przekazał instytucjom finansowym zarządzającym PPK środki w wysokości 26,4 mln na poczet wpłat powitalnych dla uczestników PPK – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
– Największą wartością Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to, że nie wymagają od nas, uczestników, żadnego działania. Nic nie musimy robić. Nie podejmujesz żadnego działania, a Twoje oszczędności rosną. PPK jest takim programem, który pomaga szybciej budować oszczędności pracownika przez to, że składają się na nie także wpłaty od pracodawcy i od państwa. I fakt, że w trudnej sytuacji, np. choroby, można te pieniądze po prostu wypłacić i przeznaczyć na leczenie, zachęca do oszczędzania – ocenił cytowany przez dziennik Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
W artykule opublikowanym przez Dziennik Gazetę Prawną znalazły się informacje o kwocie przekazanych wpłat powitalnych dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych, łącznej kwocie zgromadzonych w PPK środków oraz aktualnych zmianach dotyczących wprowadzania PPK w sektorze publicznym. Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła dwa istotne dla sektora publicznego udogodnienia w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pierwsze dotyczy stosowania Prawa zamówień publicznych, drugie ─ uproszczenia w zasadach tworzenia PPK w samorządach.
Całość artykułu można znaleźć w cytowanym tekście.
(mar)