7 lutego 2020
Środki zgromadzone w PPK są prywatne w każdej sytuacji, także w przypadku, kiedy oszczędzający nie dożyje chwili całkowitego ich spożytkowania. Uczestnik PPK może wskazać instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają środki zgromadzone na jego rachunku.
Jeżeli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, to - niezależnie od tego, ilu uprawnionych wskazał - połowa zgromadzonych przez niego oszczędności na rachunku PPK (objętych małżeńską wspólnością majątkową) trafi do małżonka. Dopiero pozostała część tych środków zostanie przekazana osobom uprawnionym. Oczywiście żona czy mąż, poza faktem, że otrzymają wynikającą ze wspólności majątkowej połowę środków, mogą także zostać osobami uprawnionymi i uzyskać całość lub część drugiej połowy środków.
Uprawnionym może bowiem zostać każda wskazana przez uczestnika PPK osoba fizyczna. Może to być zarówno członek jego rodziny (np. małżonek, dziecko, rodzeństwo), jak również osoba z nim niespokrewniona (np. przyjaciółka czy sąsiad).
Uczestnik może także dowolnie oznaczyć udział osób uprawnionych w środkach, które otrzymają po jego śmierci. Jeżeli tego nie zrobił, uważa się, że udziały tych osób są równe.
Jeśli osoba uprawniona umrze przed uczestnikiem PPK, udział, który był dla niej przeznaczony, przypadnie - w równych częściach - pozostałym uprawnionym wskazanym przez danego uczestnika, chyba, że zadysponuje on tym udziałem w inny sposób.
Uczestnik PPK może złożyć dyspozycję dotyczącą wyznaczenia uprawnionego w dowolnym momencie. Każde z tych zastrzeżeń może później zmienić lub odwołać, składając instytucji finansowej nowe wskazanie uprawnionego.
Wskazanie osoby uprawnionej nie wymaga jej zgody. Osoba uprawniona nabędzie prawo do świadczenia niezależnie od swojej wiedzy, z chwilą śmierci uczestnika PPK.
Jeśli uczestnik PPK nie wskaże osoby uprawnionej, środki zgromadzone na jego rachunku PPK - w zakresie, w jakim nie przysługują małżonkowi zmarłego - podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Środki te trafią do spadkobierców uczestnika (na zasadach uregulowanych w kodeksie cywilnym).
W przypadku prowadzenia rachunku PPK przez zakład ubezpieczeń osobami uprawnionymi - jeżeli uczestnik nie wskazał uprawnionego do otrzymania sumy ubezpieczenia - będą członkowie najbliższej rodziny ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Umowa między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym, czyli umowa o prowadzenie PPK, może jednak przewidywać inną kolejność.
Zainteresowanym polecamy lekturę serwisu PPK dla pracownika lub kontakt z naszymi ekspertami pod numerem bezpłatnej infolinii 800 775 775.
(jg)