17 grudnia 2020
Mijająca druga rocznica istnienia PFR Portal PPK była okazją do spotkania Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, z Robertem Zapotocznym, prezesem spółki. W wydaniu specjalnym webinarium „PPK – plany, prognozy, komentarze” rozmawiano o dotychczasowych etapach wdrożenia PPK, ale też o oczekiwaniach i planach na przyszłość.
- Poziom oszczędności emerytalnych jest na bardzo niskim poziomie. Aby upowszechnić długoterminowe oszczędzanie, potrzebna była powszechna kampania edukacyjna i to jest powód, dla którego powstała idea portalu PPK, który w sposób bardzo profesjonalny, rzeczowy, prezentuje dużo wartościowych informacji, zarówno dla pracodawców jak i dla pracowników – przypomniał genezę powstania PFR Portal PPK Paweł Borys, wysoko oceniając działalność spółki. Partycypacja w programie na poziomie 40% w pierwszej fazie oraz ok. 30% w drugiej to dobry początek budowania świadomości potrzeby oszczędzania na bezpieczną przyszłość. Co ważne, tam, gdzie udało się zorganizować szkolenia, poziom partycypacji pracowników jest o 10-15% wyższy, co wskazuje na dużą skuteczność ekspertów.
Nie zabrakło także podsumowania dotychczasowych faz wdrożeniowych. Już ponad 2 miliony osób oszczędza długoterminowo na emeryturę, co daje wzrost o ok. 1,7 miliona od momentu wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Mimo pandemii, rośnie liczba uczestników z I fazy, którzy po początkowej rezygnacji z programu, przekonali się do tej formy oszczędzania. Zadowalają także wyniki funduszy zdefiniowanej daty, które mimo trudnego czasu średnio osiągnęły od 5 do 7%, co przekłada się wraz z wpłatami od pracodawcy i państwa na ponad 100% stopę zwrotu. Jako szczególnie istotne w budowaniu bezpieczeństwa emerytalnego Polaków określono upowszechnienie trzech istniejących form oszczędzania na przyszłość: emerytury publicznej (ZUS), systemu pracowniczego (PPK, PPE) oraz systemu indywidualnego (IKE, IKZE).
- W wielu krajach, w tym na przykład w Stanach Zjednoczonych, ale też w większości krajów OECD, upowszechnienie dobrowolnych form oszczędzania na cele emerytalne zajmowało kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Zależałoby mi, aby kontynuować te programy edukacyjne, szkoleniowe, kampanie informacyjne, przedstawiać pracownikom i pracodawcom jak najwięcej wartościowych informacji. Powstał bardzo utalentowany zespół, który jest w stanie doradzać, edukować na przestrzeni najbliższych lat, po to, by jak najwięcej osób przekonało się do długoterminowego oszczędzania – powiedział prezes PFR, określając pożądany wynik partycypacji w programie na ponad 50% osób zatrudnionych w perspektywie kolejnych lat.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu. Dziękując za dwa lata efektywnej współpracy, zapraszamy do dalszego korzystania z naszych szkoleń, webinariów i podcastów, dedykowanych zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
(mds)