25 stycznia 2022
Wywiad z Wiesławą Miecznikowską, Zastępczynią Dyrektora ds. Kadr i Płac w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Benefity pracownicze
Rynek pracodawca-pracownik od początku pandemii mocno się zmienił. Zaczęły pojawiać się coraz bardziej kreatywne pomysły pracodawców, którzy chcą przyciągnąć do swoich firm tylko najcenniejszych specjalistów. Potencjalni kandydaci pytają nie tylko o stabilizację, czy ubezpieczenia zdrowotne, ale także o PPK.
Pracodawca może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK finansowanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Tak samo uczestnik by zwiększyć swoją wpłatę może w dowolnym czasie zadeklarować pracodawcy chęć jej finansowania poprzez deklarację w formie pisemnej lub poprzez aplikację pracodawcy do obsługi PPK.
Wpłata dodatkowa od pracodawcy
Potrzeby pracowników będą rosły w miarę zmian na rynku HR. Pracodawcy poszukują rozwiązań zachęcających do oszczędzania, ale także by ich cenny pracownik miał wymierną korzyść.
Nie inaczej jest w „budżetówce” – specjaliści są poszukiwani. Zachętą okazuje się właśnie PPK. Jednym z przedstawicieli sektora finansów publicznych jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który finansuje dodatkową wpłatę do PPK dla pracowników.
Jak przebiegł proces wdrażania PPK i jak wyglądają kwestie formalno-prawne przy przyznawaniu dodatkowej wpłaty? O istotnych aspektach związanych z PPK rozmawiał Andrzej Piestrzeniewicz, dyrektor sprzedaży w PKO TFI z Wiesławą Miecznikowską, zastępczynią dyrektora ds. kadr i płac w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Wywiad jest dostępny na stronie Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oraz poniżej w wersji wideo.
Autor: Agnieszka Husejnow-Perczyńska