3 grudnia 2020
Dlaczego PPK to nie drugie OFE? Na czym polega bezpieczeństwo gromadzonych środków? Kto i w jaki sposób nimi zarządza? Dla TV Republika w programie „Dziennikarski Poker” Tomasza Sakiewicza odpowiedzi na te pytania udzielił Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
Porównanie Pracowniczych Planów Kapitałowych do OFE to najczęstszy błąd, jaki jest popełniany przez potencjalnych uczestników PPK. – Bardzo mnie zawsze zastanawia porównywanie PPK do OFE. Nikt nie porównuje do Pracowniczych Programów Emerytalnych – powiedział Robert Zapotoczny. W wywiadzie przypomniał, że od blisko 20 lat ponad pół miliona osób uczestniczy i oszczędza w Pracowniczych Programach Emerytalnych, które pracodawca mógł, ale nie musiał wdrożyć w swojej firmie. – PPK są podobnym rozwiązaniem, różniącym się jednym istotnym faktorem, tym, że są obowiązkowe dla pracodawców i dobrowolne dla pracowników – wyjaśnił prezes.
Czym jeszcze różni się PPK od OFE? Fundamentalna różnica to gwarantowana ustawą prywatność gromadzonych pieniędzy, które w każdej chwili można wypłacić. To nie jest element składki do ZUS, a nasze własne środki. PPK nie jest także programem emerytalnym, jakim był OFE, a oszczędnościowym. Choć celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo finansowe Polaków po zakończeniu aktywności zawodowej, pieniądze można także bez żadnych konsekwencji wypłacić w razie choroby lub na wkład własny przy kupnie mieszkania.
Kolejny aspekt to dobrowolność uczestniczenia w programie, możliwość rezygnacji i ponownego przystąpienia w każdej chwili. Mamy również wpływ na to, w jaki sposób są inwestowane oszczędności. Standardowo jesteśmy przypisani do funduszu zdefiniowanej daty, który w miarę upływu lat, inwestuje nasze pieniądze w coraz bardziej bezpieczne instrumenty. Uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych może jednak, na swój wniosek, zmienić przypisany mu fundusz i mimo wieku zdecydować się np. na mniej ryzykowny, choć równocześnie dający perspektywę mniejszej stopy zwrotu wariant.
- Najwyższy czas, żeby Polacy również mogli budować oszczędności. Zostańmy w PPK. Ja zostaję, do czego Państwa również namawiam – zakończył wywiad Robert Zapotoczny. Całą rozmowę można obejrzeć tutaj.
(mds)