7 lipca 2021
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania na jesień życia, dostępny dla osób zatrudnionych, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły 55 lat. Jest to program, którym powinni interesować się także już bardzo młodzi ludzie, gdyż im wcześniej każdy z nas zaczynie oszczędzać, tym więcej środków będzie mieć do dyspozycji w przyszłości. A co ze studentami?
Osoby, które studiują, często podejmują pracę, chociażby z uwagi na potrzebę zdobycia cennego doświadczenia. Często bywa też tak, że jest to ich źródło utrzymania i jednocześnie sposób na realizację marzeń. Pracownicze Plany Kapitałowe doskonale wpisują się w nurt rozwojowych działań, jakie może podjąć młody człowiek w celu poprawienia swojej sytuacji finansowej.
Warunki uczestnictwa studentów w PPK
Uczestnikami PPK mogą zostać studenci, którzy ukończyli 26. rok życia, zatrudnieni na podstawie stosunku pracy lub umowy zlecenia, jeśli podlegają z tytułu tej umowy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Natomiast studenci do 26. roku mogą uczestniczyć w programie tylko wówczas, gdy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, w związku z tym, że w przypadku zatrudnienia na podstawie innej umowy (np. umowy zlecenia) nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Pracownicze Plany Kapitałowe – im wcześniej, tym więcej
Praktycznie każdy z nas chciałby żyć szczęśliwie i zgromadzić pokaźne środki na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Jednak ze względu na zachodzące procesy demograficzne i malejącą stopę zastąpienia, nasza emerytura może nie być na poziomie, pozwalającym na zaspokojenie wszystkich naszych potrzeb. Należy zatem samodzielnie zadbać o swoje finanse – tak, aby mieć godne warunki na późniejszym etapie życia. Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania, który skutecznie pomaga w realizacji tego celu i wiąże się z dodatkowymi korzyściami – na oszczędności składa się bowiem pracodawca i państwo.
(ad)(jg)