30 lipca 2020
Na zlecenie Polskiego Funduszu Rozwoju CBOS przeprowadził badanie dotyczące doświadczeń uczestników, którzy zostali objęci pierwszym etapem wdrażania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
W badaniach skupiono się na motywacjach osób zatrudnionych do uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, źródłach czerpania wiedzy o programie oraz wpływie pracodawców na stosunek pracowników do PPK. Prawie połowa badanych osób za najważniejszy w PPK uważa fakt, że zgromadzone pieniądze są własnością pracownika i podlegają dziedziczeniu. 39,9% ankietowanych liczy na wyższą emeryturę w przyszłości. Podium zamyka możliwość rezygnacji z udziału w PPK i zwrotu zgromadzonych środków z rachunku PPK (38,8%).
Motywacje do uczestnictwa w PPK są jednak zróżnicowane w zależności od wieku badanych. Dla osób w wieku do 34. roku życia większe znaczenie ma zaangażowanie finansowe pracodawcy i państwa. Częściej niż starsi zwracają uwagę na popularność programu w firmie, a więc na decyzje kolegów z pracy.
Zapytano także o główne źródła wiedzy o PPK. Okazało się, że są nimi pracodawca (53,8%) i internet (53,2%). Ważne, żeby pracodawcy i pracownicy czerpali wiedzę z rzetelnych źródeł, które w kompleksowy sposób przekazują oficjalne informacje o programie. Na portalu www.mojeppk.pl można znaleźć darmowe szkolenia online i stacjonarnie dla pracodawców i pracowników. Na zorganizowanych spotkaniach eksperci regionalni PFR Portal PPK przybliżą wszystkie aspekty Pracowniczych Planów Kapitałowych, w tym terminy PPK, metody sprawdzenia stanu rachunku PPK, zasady zwrotów zgromadzonych środków z rachunku PPK, z czym się wiąże rezygnacja z PPK uczestnika i wiele innych. Co więcej, na portalu znajduje się kalkulator PPK, który pozwala na obliczenie przyszłych oszczędności.
Uczestnicy PPK bardzo pozytywnie ocenili dostępność informacji o programie – 72% powiedziało, że nie było problemu ze znalezieniem informacji. - Zdecydowana większość adresatów PPK dostępność informacji o tym programie ocenia dobrze lub bardzo dobrze – zaznaczył Bartosz Marczuk.
Z badania wynika również, że postawa pracodawcy jest najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o PPK przez pracowników. Ponad połowa (58,8%) respondentów dostrzega wpływ nastawienia pracodawcy do PPK na decyzje pracowników. Jak wynika z badań, 34,9% uczestników stwierdziło, że pracodawca zachęcał do uczestnictwa w PPK, czyli wykorzystał swój autorytet w pozytywny sposób. W 60,1% przypadków pracodawca ani nie zachęcał, ani nie zniechęcał do PPK. Natomiast tylko 1,4% pracodawców zniechęcało pracowników do udziału w programie.
Relację z konferencji prasowej można obejrzeć w materiale wideo poniżej (transmisja zaczyna się około 7:30 min) oraz w aktualności Konferencja prasowa PFR: PPK dla 3,7 mln pracowników z 78 tys. małych i średnich firm.
(kk)