10 sierpnia 2023
Zachęcamy do lektury sierpniowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 lipca 2023 r. W tym wydaniu znajdą Państwo także artykuł Gábora REGŐSA, głównego ekonomisty Instytutu Makronóm, o wyzwaniach, które stoją przed węgierskim systemem emerytalnym.
Ponadto - w ramach aktualności - poruszamy temat możliwej zmiany w ustawie o PPK, nad którą pracuje obecnie parlament oraz informujemy o wpłatach powitalnych za drugi kwartał (w tym dla osób z autozapisu) - to trzecia pod względem wielkości kwota wpłat powitalnych w historii programu. Na koniec przypominamy o aktualnych, bezpłatnych szkoleniach z zakresu PPK, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie na dzień 31 lipca 2023 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,33 mln pracowników, co oznacza wzrost m/m o 10 tysięcy nowych uczestników. Można w tym przypadku mówić o utrzymującym się trendzie wzrostowym. Partycypacja w programie wynosi 44,3%. W porównaniu do czerwca, o tysiąc wzrosła liczba podmiotów, umożliwiających pracownikom udział w PPK - wynosi aktualnie 313 tysięcy.
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 1,38 mln złotych i wynosi aktualnie blisko 18 mld złotych. Do tej pory wpłacono na rachunki PPK 732 mln wpłaty powitalnej (o 105 mln więcej niż w czerwcu) oraz 1,064 mld dopłat rocznych od państwa.
Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., wciąż wzrasta i na koniec lipca wyniósł w zależności od grupy FZD od 119% do 146%, z czego największy średni zysk osiągnęły fundusze z przedziału 2045-2055.
Jak zachęcić „brakujące pokolenie” do oszczędzania na emeryturę?
Na Węgrzech tylko 5% zatrudnionych osób poniżej 30. roku życia jest aktywnymi członkami funduszy emerytalnych. To duże wyzwanie, stojące przed węgierskim systemem emerytalnym. Zwłaszcza, że istniejące zachęty podatkowe często nie mają do takich osób zastosowania (osoby poniżej 25. roku życia są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych). O tym, dlaczego młodzi ludzie nie oszczędzają na przyszłość i jak ich zmotywować pisze Gábor REGŐS, główny ekonomista Instytutu Makronóm.
Aktualności PPK
W ramach aktualności poruszamy temat trwających prac nad zmianą w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Po zmianie przepisów instytucja finansowa będzie mogła złożyć wniosek o usunięcie jej z Ewidencji PPK. Decyzję w tej sprawie wyda Komisja Nadzoru Finansowego. Uzupełnienie przepisów ustawy o PPK ma na celu wyłącznie usunięcie luki legislacyjnej.
Informujemy także o wpłatach powitalnych za drugi kwartał (w tym dla osób z autozapisu). Łączna kwota przekazana przez PFR S.A. do instytucji finansowych z tytułu wpłat powitalnych za drugi kwartał br. to 105,2 mln zł. Środki te trafią do 420,9 tys. uczestników PPK. Jest to trzecia pod względem wielkości kwota wpłat powitalnych w historii programu.
Ponadto zapraszamy na szkolenia online, podczas których w przystępny sposób wyjaśniamy działanie programu PPK. Udział we wszystkich webinariach jest bezpłatny. Oferujemy szkolenia dedykowane pracownikom kadr i płac, uczestnikom PPK, a także osobom, które stoją przed podjęciem decyzji o udziale w programie.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania” na stronie mojeppk.pl.
(mds)