16 czerwca 2023
Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru Biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych, uaktualniającego dane o programie na 31 maja 2023 r. Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem wyników autozapisu do PPK oraz artykułem Roberto Carcache Flores o oszczędzaniu na emeryturę poprzez konsumpcję. Przypominamy także, w jaki sposób sprawdzić stan swoich środków w serwisie MojePPK.
Bieżące dane o PPK
W biuletynie prezentujemy dane o programie z 31 maja 2023 r., porównując je do ostatnich publikowanych danych z 7 maja 2023 r. Wszystkie dane pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA.
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,31 mln osób z 312 tys. podmiotów, co oznacza wzrost w ciągu 3 tygodni o 10 tysięcy nowych uczestników. Aktualna partycypacja w programie wynosi 43,80%, przy czym największa jest w firmach zatrudniających ponad 250 osób (67,91%). Nadal prym wiedzie sektor prywatny, z partycypacją zbliżającą się do 50%.
Kim jest uczestnik PPK? Średni wiek osób oszczędzających w PPK to 39 lat, przy mocnej przewadze uczestników między 30 a 54 rokiem życia. W zdecydowanej większości jest to osoba narodowości polskiej (94,33%), częściej mężczyzna niż kobieta. Największa partycypacja występuje w województwie mazowieckim, gdzie przekroczyła 60,1%. Kolejne województwa to dolnośląskie (47,3%), wielkopolskie (45,7%) oraz małopolskie (43,7%).
Wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 810 mln złotych i wynosi aktualnie 15,68 mld złotych. Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, a średni koszt prowadzenia PPK kształtuje się na niezmiennie niskim poziomie 0,333%. Zysk uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD wyniósł od 112% do 128%.
Podsumowanie wyników tegorocznego autozapisu do PPK
W wyniku tzw. ponownego autozapisu (dane z 7 maja 2023 r.) o 27,9% wzrosła liczba „aktywnych” uczestników PPK w porównaniu z końcem lutego br. Przełożyło się to także na wzrost liczby rachunków PPK (z 2,94 mln do 3,76 mln) oraz partycypacji (z 35,33% do 43,70%). Tym samym 4,5 mln Polaków aktywnie oszczędza na cele emerytalne w III filarze.
Oszczędzanie na emeryturę poprzez konsumpcję
Jednym ze sposobów zwiększenia oszczędności emerytalnych, stanowiących uzupełnienie świadczeń wypłacanych z systemu powszechnego i prywatnych planów emerytalnych, może być metoda oszczędzania na emeryturę poprzez konsumpcję. Metoda ta została wdrożona m.in. w ramach programów: Pensumo w Hiszpanii oraz Miles for Retirement w Meksyku. Koncepcja jest prosta: poprzez aplikację finansową użytkownicy mogą odkładać część swoich codziennych wydatków na konta emerytalne. O korzyściach tego rozwiązania w artykule „Oszczędzanie na emeryturę poprzez
konsumpcję: propozycja dla Portugalii” opowiada Roberto Carcache Flores, badacz w VITALIS - międzynarodowej firmie zarządzającej funduszami emerytalnymi.
Jak sprawdzić stan oszczędności w serwisie MojePPK?
W styczniu 2022 roku PFR Portal PPK uruchomił serwis MojePPK. Za jego pośrednictwem uczestnik programu może sprawdzić, co dzieje się na jego wszystkich rachunkach PPK. Przypominamy, jakie informacje znajdziemy w serwisie MojePPK oraz jak zalogować się i sprawdzić stan oszczędności w programie np. poprzez profil zaufany.
Aktualności PPK
W aktualnościach PPK informujemy, komu będzie przysługiwała dopłata roczna za 2023 rok i jaką kwotę wpłat należy zgromadzić, by otrzymać dopłatę, a także przypominamy o trwającym konkursie wiedzy Akademia Korzyści PPK. W pierwszym z sześciu losowań nagrodę główną w wysokości 100 tys. złotych otrzymał Pan Jarosław z Wiązowa, który w PPK oszczędza od stycznia 2021 roku.
Z pełną treścią biuletynu PPK można zapoznać się tutaj. Archiwalne numery biuletynu znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania” na stronie mojeppk.pl.
Autor: Marta Damm-Świerkocka