14 czerwca 2023
13 czerwca br. po raz szósty nagrodzono pracodawców, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu z sukcesem wdrożyli PPK, osiągając wysoką partycypację w programie. Wyróżnienia „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy” odebrało 18 firm.
Celem zainaugurowanego w 2019 roku programu „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca” jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach. Dzięki życzliwej i otwartej postawie pracodawcy, pracownicy mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie w budowaniu prywatnych oszczędności. Coraz większa partycypacja w PPK zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach to w dużej mierze świadectwo zaangażowania firm, wspierających finansowy dobrostan pracowników.
Galę przyznania wyróżnień „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy” otworzył Robert Zapotoczny, prezes zarządu PFR Portal PPK oraz Tomasz Fill, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. Mimo że PPK są benefitem powszechnym i dostępnym dla każdego, nie wyróżniają żadnego z pracowników, przy właściwym i dobrym nastawieniu pracodawcy widzimy wyższą partycypację. Jeżeli nie ma serca pracodawcy, to partycypacji nie będzie. Wyzwania związane z pozyskaniem pracownika, z utrzymaniem dobrego pracownika, z pozyskaniem talentu, będą narastały. Demografia będzie wymuszać identyfikację dobrych benefitów pracowniczych, a takim od dziś i na zawsze pozostaną Pracownicze Plany Kapitałowe – powiedział Zapotoczny.
Na ważną rolę pracodawcy we wdrażaniu PPK wskazywał także Tomasz Fill. Chcieliśmy Wam serdecznie podziękować za to, że tutaj dzisiaj jesteście i za to, co robicie dla swoich pracowników, bo te wyróżnienia trafiają do pracodawców wyjątkowych. Nie tylko takich, którzy rzetelnie traktują swoich pracowników, wypłacają terminowo pensje, dbają o ich rozwój, ale takich, którzy dbają także o zabezpieczenie emerytalne swoich pracowników, o ich przyszłość po okresie aktywności zawodowej. Przed wdrożeniem PPK w różnych formach kapitałowego oszczędzania na emeryturę oszczędzało blisko milion Polaków (PPE, IKE, IKZE). Dzisiaj szacujemy, że jest to dużo ponad 4 miliony Polaków. To jest ten sukces, na który składa się Wasze zaangażowanie, Wasze poświęcenie, Wasza determinacja i Wasze odpowiedzialne myślenie o pracownikach – podkreślał wiceprezes PFR.
Podczas 6 gali „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy” zostało nagrodzonych 18 pracodawców. Są to zarówno duże, międzynarodowe firmy, jak również instytucje naukowe i polskie firmy rodzinne. Laureatami wyróżnienia zostali:
- Arval Service Lease Polska
- Bank Spółdzielczy w Miliczu
- Eurobox Polska Sp. z o.o., przedstawiciel Dunapack Packaging
- FMC TECHNOLOGIES
- GASPOL
- Hydro Building Systems Poland, przedstawiciel marek WICONA i SAPA
- Kiloutou Polska
- Polskie Radio Rzeszów – Rozgłośnia Regionalna w Rzeszowie
- Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „STERNIK”
- Transsystem
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- WEPA Piechowice
- YG-1 Poland
- HCL Poland
- MAVAM 5 Marek Jarząbek
- Pitney Bowes Polska
- Wielkopolski Bank Spółdzielczy neoBANK
- Zebra
Wyróżnieni podkreślali wyjątkową dbałość o dobrostan pracowników, której wyrazem jest między innymi zaangażowanie w Pracownicze Plany Kapitałowe. „Jest to nagroda dla wszystkich naszych pracowników, którzy uczestniczą w programie, bo tak wysoka partycypacja świadczy moim zdaniem o tym, że wszyscy wspólnie odpowiedzialnie myślmy o naszej przyszłości finansowej i mam nadzieję, że tak zostanie” – powiedziała przedstawicielka jednej z nagrodzonych firm.
Wyróżnienie „Odpowiedzialnego i Przyjaznego Pracodawcy” otrzymało dotychczas 72 pracodawców. Zapis VI gali wręczenia wyróżnień można obejrzeć tutaj. Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna po kliknięciu tutaj i pod linkiem pfrportal.pl/galeria/6-edycja-gali-odpowiedzialny-i-przyjazny-pracodawca. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i mamy nadzieję, że promowanie pozytywnych przykładów zainspiruje kolejnych pracodawców do wspierania pracowników w gromadzeniu oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Autor: Marta Damm-Świerkocka