31 sierpnia 2021
Nowoczesny system Pracowniczych Planów Kapitałowych jest w pełni dobrowolny wobec uczestników i nikt nie ingeruje w ich decyzję. Automatyczny zapis oznacza tylko możliwości, z której można albo nie chce się skorzystać. Wybór zawsze należy do osoby zatrudnionej.
Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że podejmując decyzję o rezygnacji z PPK tracimy bezpowrotnie pieniądze, które mogłyby zasilić nasze konto. Jakie są plusy bycia w tym programie? Przedstawiamy je poniżej w pięciu zwięzłych punktach.
1. Masz dodatkowe pieniądze
Zaletą uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest to, że program jest doskonałym zabezpieczeniem na emeryturę, ale nie tylko. Zaoszczędzone pieniądze można bowiem wykorzystać na przykład na wkład własny zakupu mieszkania czy domu. Ponadto, zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie na okres poważnej choroby uczestnika, współmałżonka lub dziecka. Prawda jest taka, że dodatkowe pieniądze są potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie i dobrze jest, jeśli jest skąd je wziąć. W przeciwnym wypadku narażamy się na długi i większe lub mniejsze kłopoty finansowe.
2. Twoje oszczędności są prywatne
Plusem bycia w PPK jest również fakt, że oszczędności są prywatne, co jest zagwarantowane zapisem w Ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (art. 3 ust. 2). W praktyce oznacza to, że żadna instytucja nie może rozdysponować tych pieniędzy za nas. Poza tym, oszczędzanie w systemie pozwala na stałe powiększenie kapitału własnego i co się z tym wiąże prowadzi nie tylko do wzbogacenia się, ale także jest skuteczną formą zabezpieczenia na przyszłość.
3. Osiągasz konkretne zyski
Istotnym walorem oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest niewątpliwie regularny przyrost zysków. Jak to wygląda konkretnie? Poniżej przykład wyliczenia na podstawie kalkulatora PPK dla minimalnej pensji na rok 2021 w Polsce dla osoby zatrudnionej na pełnym etacie.
Dzięki kalkulatorowi PPK można samodzielnie wyliczyć zyski, adekwatnie do swoich zarobków i wybranej wysokości wpłat podstawowych, a także dodatkowych.
4. Zaoszczędzone środki są dziedziczone
Pozytywny aspekt uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych to też dziedziczenie pieniędzy. I tak, połowę środków zgromadzonych przez uczestnika PPK dziedziczy jego współmałżonek. Co istotne, można wskazać instytucji finansowej jedną lub więcej osób uprawnionych do przekazania środków z PPK w razie śmierci. Osobą uprawnioną może być zarówno osoba z rodziny, jak i niespokrewniona.
5. Możesz monitorować oszczędności i wypłacić gotówkę
Mocnym punktem bycia w PPK jest możliwość wypłaty pieniędzy w wybranym przez siebie momencie życia. Prywatność środków zgromadzonych w systemie oznacza właśnie dostępność i dyspozycyjność, niezależnie od sytuacji.
Dodatkowo, każdego, kto się zastanawia czy i w jakim zakresie uczestniczyć w programie z pewnością przekonuje zalogowanie się do systemu oraz sprawdzenie realnych korzyści z oszczędzania. Stale powiększające się zyski – to zasługa konstrukcji PPK, która obejmuje zarówno benefity ze strony pracodawcy, jak i państwa.
(ad)