1 lipca 2021
Stan partycypacji w PPE, warunkujący zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK, pracodawcy muszą sprawdzać co pół roku - 1 stycznia i 1 lipca. Jeśli w którejś z tych dat odsetek osób zatrudnionych uczestniczących w PPE spadnie poniżej 25%, pracodawca będzie miał obowiązek utworzyć PPK.
Co do zasady, utworzenie i prowadzenie PPK jest – z małymi wyjątkami - obowiązkiem wszystkich pracodawców. Możliwość niestosowania ustawy o PPK mają m.in. pracodawcy, którzy w dniu objęcia ich jej przepisami (czyli np. firmy 250+ 1 lipca 2019 r., firmy 50+ 1 stycznia 2020 r., a firmy 20+ 1 lipca 2020 r.) prowadzili PPE oraz naliczali i odprowadzali składki podstawowe do tego programu w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeśli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych. Pracodawcy ci nie musieli więc – jeśli nie chcieli - wdrażać u siebie PPK.
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie ze stosowania przepisów ustawy o PPK nie jest bezterminowe. Przestaje ono obowiązywać, co oznacza, że pracodawca będzie zobligowany do stosowania przepisów ustawy o PPK, począwszy od dnia:
- zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
- ograniczenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o PPE,
- likwidacji PPE,
- opóźnienia w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni, które wynikło z celowego działania podmiotu zatrudniającego,
- następującego po dniu 1 stycznia lub 1 lipca danego roku, jeśli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie.
Jeśli zatem, według stanu na któryś z tych terminów (1 lipca lub 1 stycznia), stan partycypacji jest niższy niż wymagane 25%, zwolnienie pracodawcy z obowiązku wdrożenia PPK przestaje obowiązywać od dnia następującego po tym dniu. W praktyce oznacza to, że począwszy od tej daty, podmiot zatrudniający jest zobowiązany - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy - zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o prowadzenie PPK oraz nie później niż na 10 roboczych przed upływem tego terminu umowę o zarządzanie PPK.
(mj)