14 lipca 2022
Już ponad 100 000 osób sprawdziło wysokość środków, zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych, za pomocą serwisu MojePPK. Istniejące od początku roku narzędzie wygenerowało także prawie 2 miliony odsłon.
Popularność serwisu MojePPK wciąż rośnie, co może być efektem bardzo prostego procesu logowania. Wystarczy profil zaufany lub konto w banku, by uzyskać dostęp do danych o wszystkich środkach zgromadzonych w PPK, zarówno w skali makro, jak też w odniesieniu do poszczególnych rachunków PPK.
Kto zagląda do serwisu
Użytkownikiem serwisu częściej jest mężczyzna. Najwięcej logujących się ma między 35 a 44 lata, zaraz potem plasują się trochę młodsi (25-34 lata). Co ciekawe, tyle samo osób loguje się z komputerów stacjonarnych, co urządzeń mobilnych. W Polsce prym wiodą mieszkańcy dużych miast: Warszawy (blisko 30% użytkowników), Wrocławia, Poznania, Krakowa i Katowic. Logujemy się także z całego świata, przede wszystkim z Niemiec, UK, Niderlandów, USA, a jeśli chodzi o miasta - z Londynu, Frankfurtu i Dublina.
W sumie serwis MojePPK zanotował prawie 2 miliony odsłon. 100 000 osób z powodzeniem zalogowało się i sprawdziło stan środków w PPK. Średnio każda z nich odwiedziła swój rachunek dwukrotnie.
Warto oszczędzać w PPK
Obserwując stan oszczędności w PPK w ostatnich miesiącach, podczas wahań na rynkach finansowych, spowodowanych m.in. wojną w Ukrainie, trzeba pamiętać, że oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych należy rozpatrywać w perspektywie długoterminowej. Ustawodawca zadbał, by wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego, pieniądze były lokowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty. Również dywersyfikacja lokowania środków w ściśle określone produkty finansowe obniża poziom ryzyka inwestycyjnego. Obecna sytuacja to również szansa na osiągnięcie wysokich wyników inwestycyjnych w przyszłości.
Co więcej, ewentualne spadki zysków inwestycyjnych są rekompensowane poprzez wpłaty od pracodawcy i państwa. Nie ma aktualnie na rynku polskim produktu oszczędnościowego, który oferowałby tak duże rzeczywiste stopy zwrotu przy jednocześnie symbolicznych opłatach za zarządzanie. Dlatego – nie tylko w odniesieniu do PPK, ale też finansów osobistych – zamiast ulegać emocjom, warto zapoznać się z faktami. A te są jednoznaczne – oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca.
Autor: Marta Damm-Świerkocka